16. ledna 2007 8:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průmysl měl skvělý rok

PRAHA Výroba automobilů, elektroniky a optických přístrojů pomohla české průmyslové výrobě k jednomu z nejlepších výsledků v posledních letech.

Za období od ledna do listopadu se průmyslová produkce meziročně zvýšila o 10,3 procenta. „Český průmysl tak letos pravděpodobně překoná dosavadní růstový rekord z roku 2004,“ zhodnotil loňský rok hlavní analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Efekt růstu automobilového průmyslu již slábne
Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu za sociální demokracii Milana Urbana jsou tyto výsledky důkazem, že český průmysl je na světové špičce, na což ukazuje i schopnost firem vyvážet své zboží do celého světa. Statistiky ovšem ukazují, že až šedesát procent „českých“ průmyslových podniků je pod zahraniční kontrolou.

Hlavním tahounem průmyslu bylo již tradičně automobilové odvětví. Pomohla tomu zejména skutečnost, že zatímco předloni se výrobní linky v kolínské automobilce TPCA začaly teprve rozbíhat, loni běžela výroba již naplno.

„Průmysl se vloni představil v dobré kondici a budu rád, pokud obdobné výsledky přinese i letošní rok,“ řekl včera Urbanův nástupce, ministr průmyslu Martin Říman. Upozornil však na riziko, že se v posledních letech příliš zvyšuje podíl průmyslu na tvorbě HDP, což podle něj není důvod k přílišnému optimismu. Přílišná orientace na automobilový průmysl není z dlouhodobého hlediska perspektivní, dodal.

V listopadu průmyslová výroba meziročně stoupla o 7,6 procenta, což mírně zaostalo za zhruba osmiprocentním očekáváním ekonomických analytiků. „Efekt skokového zvýšení výrobních kapacit ve výrobě automobilů musel jednoho dne začít slábnout. Přes určité zpomalení růstu v tomto odvětví ale zůstává dynamika velmi vysoká,“ domnívá se hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek s narážkou na růst automobilového odvětví. To si za loňský rok připsalo nárůst tržeb o 16 a půl procenta.

Růst průmyslu zpomalil ale i proti předchozím měsícům, když například v říjnu průmysl meziročně vzrostl o více než dvanáct procent. Přesto odborníci považují listopadová čísla za pozitivní. „Rozhodně to nelze brát jako zklamání,“ uvedl například ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Automobilky stejně jako jiná odvětví přispívají k tomu, že se českému průmyslu daří především kvůli aktivitám v zahraničí. „Tržby z vývozu průmyslových podniků se v listopadu zvýšily bezmála o dvanáct procent, jejich podíl na celkových tržbách tak činí takřka polovinu,“ uvedl Jan Vejmělek.

MICHAL KUČERA

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz