Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průmysl šlape, vzrostl o 15 procent

PRAHA Průmyslové výrobě se v Česku daří. V lednu vzrostla meziročně o 15,1 procenta. To je druhý nejvyšší růst od roku 2001, tvrdí Český statistický úřad.

K růstu průmyslu přispěla nejvíce výroba automobilů, elektrických a optických přístrojů. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly reálně o 16,3 procenta. Dařilo se i výrobě základních kovů, hutních a kovodělných výrobků. Klesla naopak výroba textilních a oděvních výrobků a těžba ostatních nerostných surovin.

Tržby z přímého vývozu vzrostly reálně o 14 procent. Tržby z průmyslové činnosti firem pod zahraniční kontrolou vzrostly téměř o 27 procent.

Průmyslové podniky také nabíraly nové zaměstnance. Počet lidí v průmyslu vzrostl meziročně téměř o 26.000, tedy o 2,3 procenta. Vzrostla i jejich mzda. Nominálně se zvýšila o 6,3 procenta na 18.008 korun. Produktivita práce měřená tržbami na pracovníka vzrostla o 13,7 procenta.

Dařilo se i uzavírat nové zakázky. Jejich hodnota vzrostla meziročně téměř o pětinu zhruba na 143 miliard korun. Průmyslové podniky měly ke konci ledna uzavřeny zakázky za 313,4 miliardy korun.

Ve velkém stylu
Uznání nad čísly projevili i ekonomové. "Český průmysl zahájil letošní rok ve velkém stylu," řekl ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. K rychlému růstu prý pomohly především rozjezd výroby v kolínské automobilce TPCA a strojírenství. Nevídaný je podle něj meziroční nárůst počtu zaměstnanců téměř o 26 tisíc.

K výborným výsledkům mohla podle Sobíška přispět nová metodika výpočtu, i tak jsou však prý zveřejněná čísla dobrá. Průmysl podle Sobíška zůstane tahounem ekonomického růstu. "Jeho síla dává šanci na velmi dobré údaje o HDP za první kvartál," řekl.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!