Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průvodci v Praze přicházejí měsíčně o 20 milionů. Někteří se kvůli krizi hlásí na úřadech práce

Turistické centrum Prahy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistické centrum Prahy (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Průvodci v Praze přicházejí v současné době zhruba o 20 milionů korun měsíčně. V březnu totiž začíná nová sezona a kvalifikované průvodce, kterých je v hlavním městě kolem tisíce, si objednávají především zahraniční školní skupiny či účastníci mezinárodních konferencí.

Mnozí průvodci za současné situace přerušují nebo ukončují živnost a hlásí se na úřadech práce. ČTK to v úterý sdělila předsedkyně Sdružení průvodců Jana Mecnerová.

Podle jazykových kombinací si průvodci za březen a duben vydělají 15 000 až 40 000 korun. „Při průměru 20 000 korun jde o měsíční ztrátu 20 milionů Kč. Všichni jsme živnostníci, většinou ženy, často samoživitelky,“ uvedla dále Mecnerová. Stát by podle ní mohl průvodcům pomoci například 10 000 Kč měsíčně. Za nedostatečnou či nulovou finanční rezervu kvalifikovaných průvodců podle ní může dlouhodobě státem neřešený problém s nelegálními průvodci.

„Průvodcovská činnost a celý cestovní ruch skončil začátkem února, přičemž zimní měsíce pokrýváme výdělkem z letní sezony. Každý rok tedy začínáme od nuly,“ řekla Mecnerová. V březnu si podle ní kvalifikované průvodce najímají studentské skupiny zejména z Itálie, Španělska, Francie a Německa. „Začínají mezinárodní konference, kde je požadovány odborný historicky výklad, dokonalá znalost jazyka a společenské vystupování,“ dodala.

Podle ní chybí politická vůle podpořit místní podnikatele, zaměstnance, občany. „Odpovědné příslušné úřady a správy tolerují stav, kdy my místní jsme diskriminováni a vytlačováni arogantními cizinci nejen z EU ale i ze zemí mimo EU. Tak se stalo, že v čase koronaviru anonymní průvodci deštníkáři nebo freetours mají vyděláno na měsíce dopředu a kvalifikovaní průvodci i další podnikatelé propouštějí, krachují a budou žádat podporu státu,“ řekla Mecnerová.

Sdružení dlouhodobě upozorňuje na průvodce, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma, na konci prohlídky vybírají ale „spropitné“. Od ledna budou průvodci muset mít od ministerstva pro místní rozvoj registraci a průkazy o ní budou muset nosit viditelně na oděvu. Platit budou dva stupně průkazů - u prvního bude stačit registrace, druhý stupeň předpokládá odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním.

Vláda v pondělí schválila odpuštění odvodů na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům na půl roku od března do srpna, a to do výše minimálních záloh. Promine i červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem, tedy druhé u čtvrtletních plátců a první u pololetních.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!