18. listopadu 2010 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PRŮZKUM: Bankovky bude pod stromeček dávat více než třetina Čechů

vánoční strom - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vánoční strom - ilustrační foto | foto: Archiv Lidovky.cz

PRAHA Mezi krabicemi s vánočními dárky se pod stromečkem stále častěji objevují obálky s hotovými penězi. Podle telefonického průzkumu společnosti Home Credit bude letos vánoční dárky kupovat 62 procent oslovených, sedm procent obdaruje blízké pouze penězi a 31 procent respondentů dá někomu dárek a někomu peníze.

"Lidé nechtějí své blízké zklamat dárkem, kterým se netrefili do jejich vkusu. Když jim dají peníze, mají záruku, že si za ně obdarovaný pořídí to, co ho opravdu potěší. Vánoční dárek tak ale přestává být pozorností, vytrácí se jeho symbolický význam," uvedl analytik Home Creditu Michal Kozub.

Home Credit ovládá Kellner

Společnost Home Credit založená v roce 1997 je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v ČR. Skupina Home Credit patří do skupiny PPF Group, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. PPF Group podniká vedle spotřebitelských financí také v pojišťovnictví a poskytuje služby správy majetku.

Slováci také začínají preferovat peníze

I na Slovensku je podle něj trend podobný. Celkem tři čtvrtiny oslovených letos vyrazí do obchodů a vánoční dárky pořídí, 18 procent daruje hotovost a sedm procent někomu koupí dárek, jinému věnuje peníze.

Telefonický průzkum firma provedla letos v říjnu u 211 klientů Home Credit a 161 klientů Home Credit Slovakia.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?