Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: Bohatí lidé žijí v průměru o sedm let déle než chudí

Bohatý Rus v izraelské letovisku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohatý Rus v izraelské letovisku | foto: Eva TurečkováLidové noviny

LONDÝN Lidé v nejchudších oblastech Anglie žijí v průměru o sedm let méně než obyvatelé v místech s nejvyššími příjmy. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy, kterou pro vládu vypracoval Michael Marmot z londýnské University College London.

Podle rozsáhlé zprávy se za poslední desetiletí zvýšil průměrný věk všech příjmových skupin - i u nejchudší čtvrtiny o 2,9 roku -, ale nerovnosti mezi nimi se ještě prohloubily. Jako příklad uvádí nejzámožnější oblast v Londýně, čtvrť Kensington a Chelsea, kde se muži dožívají v průměru 88 let.

O několik kilometrů odtud v chudé severolondýnské čtvrti Tottenham Green je průměrný věk mužů jen 71 let.

V celé Británii je průměrný věk 77,4 roku u mužů a 81,7 u žen. Ještě větší než rozdíl v průměrném věku mezi chudými a bohatými je ale rozdíl v kvalitě života. Nejbohatší Angličané žijí bez vážných zdravotních problémů o 17 let déle než nejchudší.

Chudší lidé trpí především chorobami spojenými s nekvalitním jídlem, nedostatkem pohybu, kouřením a stresem kvůli ztrátě zaměstnání. Je u nich například mnohem vyšší výskyt rakoviny plic.

Podle Marmotovy zprávy tyto nerovnosti ohrožují zavedení odchodu do důchodu v 68 letech, s nímž se počítá v roce 2046. Tři čtvrtiny lidí mají v 68 letech vážné zdravotní problémy, uvádí zpráva. Podle ní "je potřeba se zabývat problémy chudších 75 procent obyvatelstva, pokud chceme mít zdravou populaci pracující ve věku 68 let".

Podle Marmota by britské zdravotnictví mělo vydávat víc na prevenci nemocí a stát by měl zvýšit minimální mzdu, protože nynějších 5,80 liber (175 korun) na hodinu neumožňuje vést zdravý život. Stejně tak se dokument vyslovuje pro progresivnější daňový systém, protože chudí nyní platí na daních 38 procent svého příjmu a nejbohatší 35 procent. Současně je pro úpravu struktury daní, aby i v případě nejnižších příjmů motivoval k práci.

Navrhuje také zavedení aspoň roční mateřské dovolené, protože výživa a péče, kterou dostávají děti v prvních letech života je klíčová pro jejich zdraví v dospělosti a pro životní vyhlídky.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.