Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: Češi letos očekávají zhoršení své finanční situace

Zadlužený rodič (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadlužený rodič (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Češi v roce 2013 očekávají zhoršení finanční situace své rodiny, nejvíce se obávají růstu životních nákladů. Optimističtí nejsou ani v názorech na vývoj ekonomické situace ČR, většina obyvatel předpokládá její zhoršení. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi zákazníky společnosti Provident Financial, která poskytuje krátkodobé půjčky.

V ČR čeká letos zhoršení situace v rodinném rozpočtu 68 procent lidí, zlepšení sedm procent. Nejvíce se obávají růstu běžných životních nákladů, tato obava vzrůstá společně s věkem respondentů (81 procent ve skupině respondentů starších 55 let). Právě výdaje na živobytí jsou obecně největší starostí Čechů (68 procent), ztráty zaměstnání se obává 13 procent z nich.

Obavy sdílejí i v Maďarsku

Stejné obavy sdílejí také Maďaři, naopak Slováků očekává zhoršení rodinné finanční situace jen 28 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mysleli jsme si, že se více projeví strach z nezaměstnanosti, zejména když nezaměstnanost v rámci eurozóny roste, ale je jasné, že velká většina spotřebitelů je nejvíce znepokojena vysokými životními náklady. Vzhledem k pokračujícímu obtížnému ekonomickému pozadí a vysokým cenám komodit očekáváme, že se tato obava bude nějakou dobu silně projevovat," komentoval výsledky průzkumu mluvčí Provident Financial v ČR Ondřej Holoubek.

Se stejným pesimismem hledí Češi také na ekonomickou situaci své země. Její zhoršení v roce 2013 předpokládá 68 procent respondentů. V Polsku počítá se zhoršením 67 procent zákazníků společnost, na Slovensku 66 procent, v Maďarsku 61 procent.

Obavy ze zdražování i snížení příjmů

Podle telefonického dotazování Provident Financial se 33 procent respondentů obává zdražování a 26 procent snížení příjmů. Za nejvíce předražené zboží považují Češi potraviny (52 procent) a léky (20 procent).

Šetřit se chystají na potravinách (28 procent) a na výdajích za trávení volného času (24 procent). Neradi by naopak omezili výdaje na kvalitní zdravotní péči (52 procent). Přes obavy o finanční situaci své rodiny jsou Češi výrazně více než na svou ekonomickou situaci (13 procent) nebo na práci (čtyři procenta) naštvaní na české politiky (62 procenta).

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?