Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: Deregulace nájemného má podporu

Praha  Češi převážně souhlasí se zrušením regulace nájemného, většina ji ale podmiňuje splněním určitých podmínek, zejména zvýšenou podporou výstavby nových sociálních bytů.

Pro odstranění dvojích cen nájemného vyslovily tři čtvrtiny dotázaných, ukázal březnový průzkum Sociologického ústavu Akademie věd.

Výsledky průzkumu ale také ukazují, že souhlas se zrušením dosavadní regulace nájemného neznamená souhlas s tím, že by se nájmy měly zvýšit na tržní úroveň.

Pětina pro současné tržní nájemné
Lidé souhlasící s reformou nejvíce podporují variantu zvýšení nájemného na úroveň, která postačuje k úhradě nákladů spojených s provozem bytu a domu (27 procent). Čtvrtina z nich by zvýšila nájemné pouze nájemníkům s vyššími příjmy; 23,6 procenta dotázaných by zvýšila nájmy na úroveň, která by postačovala nejen k úhradě nákladů spojených s provozem bytu a domu, ale i ke krytí přiměřeného zisku majitelům domů. Zvýšení nájemného na tržní úroveň by podpořilo jen 22 procent dotázaných.

Shoda existuje relativně nad tím, jak by měla vypadat státní bytová politika. Respondenti by více podpořili zejména výstavbu nových obecních bytů, výstavbu bytů pro starší a handicapované občany a také novomanželské půjčky na pořízení bydlení. Naopak šetřit by se podle jejich názoru mělo v oblasti daňové podpory a stavebního spoření.

Respondenti také zmiňovali, že stát by měl lidem poskytovat takový příspěvek, který by jim hradil výdaje na bydlení, pokud by přesáhly jejich finanční možnosti.

Průzkumu se zúčastnilo 1076 lidí ve věku od 15 let.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...