Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: Deregulace nájemného má podporu

Praha  Češi převážně souhlasí se zrušením regulace nájemného, většina ji ale podmiňuje splněním určitých podmínek, zejména zvýšenou podporou výstavby nových sociálních bytů.

Pro odstranění dvojích cen nájemného vyslovily tři čtvrtiny dotázaných, ukázal březnový průzkum Sociologického ústavu Akademie věd.

Výsledky průzkumu ale také ukazují, že souhlas se zrušením dosavadní regulace nájemného neznamená souhlas s tím, že by se nájmy měly zvýšit na tržní úroveň.

Pětina pro současné tržní nájemné
Lidé souhlasící s reformou nejvíce podporují variantu zvýšení nájemného na úroveň, která postačuje k úhradě nákladů spojených s provozem bytu a domu (27 procent). Čtvrtina z nich by zvýšila nájemné pouze nájemníkům s vyššími příjmy; 23,6 procenta dotázaných by zvýšila nájmy na úroveň, která by postačovala nejen k úhradě nákladů spojených s provozem bytu a domu, ale i ke krytí přiměřeného zisku majitelům domů. Zvýšení nájemného na tržní úroveň by podpořilo jen 22 procent dotázaných.

Shoda existuje relativně nad tím, jak by měla vypadat státní bytová politika. Respondenti by více podpořili zejména výstavbu nových obecních bytů, výstavbu bytů pro starší a handicapované občany a také novomanželské půjčky na pořízení bydlení. Naopak šetřit by se podle jejich názoru mělo v oblasti daňové podpory a stavebního spoření.

Respondenti také zmiňovali, že stát by měl lidem poskytovat takový příspěvek, který by jim hradil výdaje na bydlení, pokud by přesáhly jejich finanční možnosti.

Průzkumu se zúčastnilo 1076 lidí ve věku od 15 let.
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...