19. června 2014 14:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mladí sní o vilách s bazénem či loftech, zdaleka na ně však nemají

Dům s bazénem - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům s bazénem - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Mladí lidé do 30 let, kteří přemýšlí o vlastním bydlení, chtějí velké funkcionalistické vily se zahradou a bazénem či loftové byty s terasou. Vyplývá to z průzkumu pro Hypoteční banku, jehož výsledky ve čtvrtek zástupci banky zveřejnili. Reálný příjem však mladým na splnění těchto snů nestačí.

Podle průzkumu na téma Češi a bydlení téměř tři čtvrtiny mladých lidí sní o vlastním domě, což se nijak neodchyluje od českého průměru. Zatímco starší generace však má poměrně střízlivé představy, co se velikosti a vzhledu domu týče, dnešní dvacátníci většinou nesní o skromném bungalovu s malou předzahrádkou.

Jednou z prvních vlaštovek v Praze je přestavba Nuselského mlýna, kde vznikly loftové byty.

Loftové byty v Praze.

"Dotazovaní mimo jiné uváděli, že by se jim líbilo obývat třeba funkcionalistickou vilu, vzdušný loft nebo prostorný moderní dům s velkými francouzskými okny. Samozřejmostí je také velká zahrada, bazén, dostatečně prostorný pokoj pro každé dítě, dobrá dopravní dostupnost a také prostor pro domácí mazlíčky," přiblížil výsledky průzkumu ředitel marketingu Hypoteční banky Jiří Ochec.

Nejsou peníze na hypotéku? Rodiče pomůžou

Výhodné stavební spoření

Srovnejte si nabídky stavebního spoření na trhu a vyberte si tu nejvýhodnější.

Srovnání Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Takové bydlení je však vysoce nad finančními možnostmi drtivé většiny zástupců mladé generace. "Zatímco jako dostatečné finanční zabezpečení uváděli respondenti průzkumu průměrně 28 400 korun čistého měsíčně, reálný měsíční příjem lidí ve věkové kategorii 20 až 29 let se pohybuje okolo 17 tisíc korun čistého," upozornil Ochec.

Tento rozpor si však mladí neuvědomují a o skutečných nákladech na pořízení bydlení mají nereálné představy. Například v případě rodinného domu za čtyři miliony korun pořízeného na hypotéku je nutné počítat se splátkou minimálně 20 tisíc korun měsíčně. Tento druh financování přitom chce při pořízení vlastního bydlení využít až 70 procent lidí do 30 let. Polovina z nich chce část zaplatit pomocí úspor rodičů.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.