Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bankrot i rozvod. Nečekané životní zvraty stojí průměrně 300 tisíc korun

Osobní bankrot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osobní bankrot. | foto: Shutterstock

PRAHA Řešení nečekaných životních situací je nejčastějším důvodem, kdy Češi musí sáhnout do svých finančních rezerv. V průměru za život absolvují tři až pět vážných krizí, které je celkem přijdou na 300.000 korun.

Vyplývá to z průzkumu, který mezi 500 respondenty uskutečnila pro poradenskou firmu Swiss Life Select agentura STEM/MARK.

Všichni respondenti se shodli na tom, že už nějaký životní zvrat zažili. Na 84 procent z nich navíc uvádí, že nebyl pouze jeden. Podle průzkumu je nečekanou životní situaci ztráta a změna zaměstnání, pracovní povýšení, pracovní vyhoření, odchod do důchodu, vážná zdravotní komplikace, neschopnost splácet závazky, osobní bankrot, ztráta střechy nad hlavou, uzavření manželství, rozvod, úmrtí blízké osoby, narození potomka, změna politického režimu či přírodní katastrofa.

Životní zvraty peněženka nemusí nutně pocítit (16 procent), naopak pro každého šestého je řešení situace poměrně hodně drahé, od 100.000 korun výše. Vůbec nejčastěji se náklady pohybují v rozmezí od 10.000 do 50.000 korun.

Vyšší vzdělání v krizi neochrání

Řešení situace může být bolestivé a zdlouhavé, to nejčastěji platí o rozvodech a rozchodech, někdy také při ztrátě či změně zaměstnání. Muži se s životními zvraty vyrovnávají o něco snadněji, roli v tom hrají také objektivní faktory, například vyšší průměrné mzdy a nižší míra ohrožení na trhu práce. Vyšší vzdělání při zvládání životních krizí neochrání, s výjimkou těch opravdu vleklých.

Každý šestý Čech dokonce vynaloží více než 100.000 korun, aby se vypořádal pouze s jednou takovouto situací. Řešení životních zvratů se může protáhnout, téměř třetina Čechů ji řeší i více než rok. U třetiny žen řešení zabere déle než rok, zatímco 40 procent mužů se s nečekanou situací vypořádá nejpozději v horizontu tří měsíců. Totéž platí o lidech s vyššími příjmy.

"Z naší každodenní praxe je jasně vidět, že životním zvratům se prakticky nelze vyhnout, avšak málokterý Čech je na jejich řešení správně emocionálně i ekonomicky připraven," uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Tomáš Rampula.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....