14. března 2014 19:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: Nejméně vědomostí o pojišťovnictví mají chudší lidé do 30 let

Uzavření smlouvy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzavření smlouvy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nejvíce vědomostí o pojišťovnictví mají lidé starší 40 let s příjmem na domácnost nad 40.000 korun, nejméně mladí lidé do 30 let s nižšími příjmy. Průzkumu České asociace pojišťoven se zúčastnilo přes tisíc respondentů. Systémem školního hodnocení by Češi uspěli v průměru na trojku, uvedla asociace.

S hlášením škody pojišťovně si věděl rady skoro každý. Ačkoli podle výsledků testu lidé vědí, jaké doklady k jejímu nahlášení potřebují, standardně by na některé z nich při hlášení škody zapomněla více než polovina. Například při nahlašování škody na vozidle většina lidí zapomíná doložit technický průkaz.

"Největší problém mají klienti s dodáním dokladů důležitých pro vyřízení pojistné události, jako jsou faktury, pořizovací doklady k poškozeným věcem nebo dostatečná fotodokumentace. Výjimkou nejsou ani ty případy, kdy je špatně vyplněno hlášení o škodě, uvedeno chybné číslo smlouvy nebo bankovní spojení," uvedla Marcela Kotyrová z asociace.

Praktická část dopadla lépe

Častým problémem je zastaralost pojistných smluv. Lidé teoreticky sice tuší důvody, kdy smlouvu aktualizovat (rekonstrukce, nové vybavení, změna pojistníka), ale činí tak jen malá část z nich. Více než třetina respondentů neaktualizuje smlouvy při rozšíření vybavení bytu a 30 procent necítí potřebu aktualizovat smlouvu při úmrtí pojistníka - tedy toho, kdo uzavřel s pojistitelem pojistnou smlouvu a je povinen platit pojistné.

Z průzkumu vyplynulo, že teoretická znalost termínů pojištění je v Česku dlouhodobě podprůměrná, praktická část dopadla lépe. V celkovém vyhodnocení prokázalo znalosti na jedničku a dvojku 43 procent lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz