16. června 2013 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina Čechů neví, kolik odvádí na sociálním pojištění, ukázal průzkum

Pojištění (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojištění (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Polovina Čechů netuší, kolik odvádí na sociálním pojištění. Podle výsledků průzkumu agentury Ipsos pro společnost Partners jen necelá desetina Čechů ví, jaké jsou přesné odvody do prvního pilíře, z něhož jsou vypláceni současní důchodci.

Na 44 procent lidí uvedlo špatnou odpověď a 48 procent zcela netuší, jak vysoké odvody jsou. Termín pro vstup do druhého pilíře se pro občany starší pětatřiceti let blíží, možnost rozhodnout se mají do 30. června.

  • Výzkum se uskutečnil metodou on-line dotazování 1050 respondentů v reprezentativním vzorku populace ve věku od 18 do 50 let.

Druhý pilíř spočívá v dobrovolném vyvedení tří procent pojistného z průběžného státního pilíře do soukromého penzijního fondu. Podmínkou je to, že lidé budou přidávat další dvě procenta ze své hrubé mzdy.

"Tato neznalost může rozhodnutí o vstupu do druhého pilíře ovlivnit. Lidé slyší dvě plus tři procenta, ale protože nevědí, k čemu tato čísla vztáhnout, mohou nesprávně vyhodnotit vhodnost spoření ve druhém pilíři," uvedl investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Na otázku, proč lidé nehodlají vstoupit do druhého pilíře, nejčastěji zvolili variantu, že se obávají 'znárodnění' fondů. Zhruba jedna čtvrtina Čechů si také spoří v jiných produktech, než je druhý pilíř. "Obavy ze znárodnění jsou naprosto liché. Kdyby Česká republika byla v takové situaci, aby byla nucena k tomuto kroku přistoupit, tak kolik by asi byla schopna vyplácet v pilíři prvním," upozornil Tůma.

Zaměstnavatelé poskytují mylné informace

Neznalosti a neochotě vstoupit do druhého pilíře prý nahrávají i zaměstnavatelé. Více než polovina z nich podle průzkumu o možnostech vstupu své zaměstnance neinformovala.

"Naši poradci se v praxi setkávají často i s tím, že zaměstnavatelé poskytují mylné informace. Dokonce v jednom případě jsme řešili situaci, že klientce bylo vyhrožováno vyhazovem, pokud podepíše vstup do druhého pilíře. Takováto jednání jsou v rozporu se zákonem. Rozhodnutí je na každém jedinci a povinností zaměstnavatele je ho respektovat a učinit příslušná opatření v nastavení odvodů," řekl ředitel Partners Petr Borkovec.

Za pět měsíců letošního roku vstoupilo do druhého pilíře reformy penzí 47 392 lidí. Květen znamenal zatím nejvyšší přírůstek klientů, bylo v něm uzavřeno 15 407 smluv. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...