Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: růst mezd se zastavil

Těžší časy zažívají především absolventi bez praxe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžší časy zažívají především absolventi bez praxe. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Doby, kdy se částka na výplatní pásce pravidelně zvyšovala, jsou pryč. Na konci roku 2008 začal v Česku výrazně zpomalovat růst mezd, které nyní stagnují. Těžší časy zažívají především absolventi bez praxe. Naopak mzda experta s dlouholetou praxí mírně narostla. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2008-2009, který dnes novinářům představila personální agentura Robert Half.

Zatímco minulý ročník průzkumu v porovnání s předchozími roky zaznamenal nejsilnější navýšení nástupní mzdy u juniorských pozic do tří let praxe, aktuální výsledky průzkumu ukazují přesný opak.

"Velmi zjednodušeně můžeme říct, že nástupní mzdy se na mnoha pozicích vyžadujících spíš nižší praxi vrátily až na úroveň roku 2007," uvedl ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek. Nové zaměstnance firmy podle něj nyní nepřeplácejí, ty stávající se snaží udržet. Jde o největší změnu na trhu za několik let, dodal.

Napříč všemi obory však stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí, což se projevuje i ve mzdách. Například mzda experta s dlouholetou praxí dokonce mírně narostla proti minulému roku, zatímco nástupní mzda programátora s minimální praxí je i v těch nejžádanějších specializacích v průměru o pět procent nižší.

Zpomalení ekonomiky nejvýrazněji ovlivní podle Křížka pozice v reklamních agenturách. Největší pokles nabízených pracovních míst pak zaznamenaly technické obory spojené s automobilovým průmyslem. V ostatních technických oborech je však poptávka po obchodnících s praxí v prodeji, technickým vzděláním a znalostí anglického jazyka stále vysoká.

Salary & Benefits Guide 2008-2009 obsahuje souhrnné informace o průměrných hrubých mzdách poskytovaných odborníkům v oblastech manažerské podpory, lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu a práva, v oborech informačních technologií a telekomunikací, marketingu a obchodu, financí a účetnictví. Průzkum se uskutečnil od 11. srpna do 5. prosince 2008 a celkem se jej zúčastnilo více než 2000 respondentů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...