18. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stravenky Čechům nepokryjí běžný oběd. Připlácejí si za zdravou stravu

Brambory v polévce zkuste projednou nahradit bulgurem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brambory v polévce zkuste projednou nahradit bulgurem. | foto: Shutterstock

PRAHA Až 80 procentům českých zaměstnanců nestačí hodnota stravenky od zaměstnavatele na to, aby jim pokryla běžný oběd. Obědy každoročně zdražují a čeští zaměstnanci musí sáhnout hlouběji do kapsy. Vyplývá to z říjnového průzkumu firmy Sodexo mezi 500 respondenty.

Dvě třetiny Čechů jsou ochotny si připlatit za zdravější oběd, nejčastěji 20 korun (polovina dotázaných). Pětina si je ochotna koupit oběd dražší o 30 korun a 17 procent o deset korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Desetina je ochotna investovat 50 korun denně navíc za to, aby se zdravě najedla. „Ze studií vyplývá, že lidé, kteří se stravují zdravě, mají až o 66 procent vyšší produktivitu,“ uvedla Petra Pokorná ze Sodexo Benefity.

O něco ochotnější k větší útratě za zdravější jídlo během pracovního týdne jsou ženy. V průzkumu tuto volbu zaškrtlo o pět procent více žen. Ochota utrácet za zdravé jídlo roste se vzděláním. Zatímco dvě třetiny středoškoláků si rádo připlatí za lepší jídlo, vyučených lidí či lidí se základním vzděláním je o deset procent méně.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz