19. listopadu 2009 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: většina Čechů má i přes zadlužení zdravou finanční situaci

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA  Téměř každá desátá česká domácnost má nevyváženou finanční situaci. To znamená, že má menší majetek, nízké příjmy a zároveň vysoké splátky nebo výdaje.

Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny, který roztřídil domácnosti na základě takzvaného koeficientu rozumného zadlužení. Jeho výpočet bere v potaz nejen příjmy a výdaje, ale také míru využití úvěrů a celkový majetek domácností.

Průzkum ovšem ukazuje, že i přes celkové vysoké zadlužení, je v tuzemsku největší počet domácností, které mají zdravou finanční situaci. Jejich majetek a příjmy tedy vysoce přesahují výdaje a splátky. Takových domácností je v Česku 30 procent. Druhou nejčastější skupinou jsou domácnosti s přijatelnou finanční situací, u nichž majetek a příjmy přesahují výdaje a splátky jen lehce. Přes 20 procent domácností pak má dobrou finanční situaci, tedy mají i rozumnou rezervu pro případ nenadálých situací.

Podle průzkumu zhruba deset procent českých domácností má nadstandardní situaci s ideálním hospodařením.

Kolik mají Češi na účtu?

22 procent dotázaných má na účtu 20-50 tisíc korun

18 procent lidí má na účtu méně než 20 tisíc korun

16 procent lidí má naspořeno 50-100 tisíc korun

14 procent dotázaných má na účtu přes půl milionu korun

Průzkum se uskutečnil mezi tisícovkou respondentů v reprezentativním vzorku české populace. Celkem třetina dotázaných byla z velkých měst, třetina z měst do 100 tisíc obyvatel, zbytek pak z menších obcí. Více než polovina dotázaných měla vzdělání s maturitou, více než čtvrtina pak vysokoškolské vzdělání.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.