19. listopadu 2009 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průzkum: většina Čechů má i přes zadlužení zdravou finanční situaci

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA  Téměř každá desátá česká domácnost má nevyváženou finanční situaci. To znamená, že má menší majetek, nízké příjmy a zároveň vysoké splátky nebo výdaje.

Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny, který roztřídil domácnosti na základě takzvaného koeficientu rozumného zadlužení. Jeho výpočet bere v potaz nejen příjmy a výdaje, ale také míru využití úvěrů a celkový majetek domácností.

Průzkum ovšem ukazuje, že i přes celkové vysoké zadlužení, je v tuzemsku největší počet domácností, které mají zdravou finanční situaci. Jejich majetek a příjmy tedy vysoce přesahují výdaje a splátky. Takových domácností je v Česku 30 procent. Druhou nejčastější skupinou jsou domácnosti s přijatelnou finanční situací, u nichž majetek a příjmy přesahují výdaje a splátky jen lehce. Přes 20 procent domácností pak má dobrou finanční situaci, tedy mají i rozumnou rezervu pro případ nenadálých situací.

Podle průzkumu zhruba deset procent českých domácností má nadstandardní situaci s ideálním hospodařením.

Kolik mají Češi na účtu?

22 procent dotázaných má na účtu 20-50 tisíc korun

18 procent lidí má na účtu méně než 20 tisíc korun

16 procent lidí má naspořeno 50-100 tisíc korun

14 procent dotázaných má na účtu přes půl milionu korun

Průzkum se uskutečnil mezi tisícovkou respondentů v reprezentativním vzorku české populace. Celkem třetina dotázaných byla z velkých měst, třetina z měst do 100 tisíc obyvatel, zbytek pak z menších obcí. Více než polovina dotázaných měla vzdělání s maturitou, více než čtvrtina pak vysokoškolské vzdělání.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!