19. srpna 2015 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za školní potřeby utratí rodiče nejčastěji do dvou tisíc korun. Nakupují v akcích a s předstihem

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Za školní potřeby utratí rodiče nejčastěji částku do dvou tisíc korun. Jedenáct procent rodin dá za školní výbavu více než tři tisíce korun. Pro nákupy volí rodiče většinou velké obchody. Nejvíce lidé pro své ratolesti nakupují psací potřeby, sešity, výtvarné potřeby, věci na tělocvik a také školní batohy.

Vyplývá to z průzkumu řetězce Tesco. Téměř 70 procent rodičů školáků v průzkumu uvedlo, že částka, kterou utratí za školní potřeby, nepřesáhne dva tisíce korun. Pouze u desetiny respondentů je útrata za výbavu do školy nižší než loni. U zbývajících rodičů je pak zhruba stejná nebo vyšší. Školní výbavu každoročně dokupuje 65 procent rodičů. Téměř pětina rodin dokonce výbavu nakupuje každý rok znovu.

O tom, jaká školní výbava se objeví v nákupním košíku, rozhodují nejčastěji rodiče společně s dětmi, a to v 72 procentech případů. Zatímco děti hledí nejvíce na vzhled a design, rodiče se rozhodují zejména na základě funkčnosti, kvality a ceny. Školní potřeby rodiče nejčastěji nakupují s předstihem, ale s ohledem na akce prodejců (39 pct). Většina, 62 procent rodičů, v průzkumu uvedla, že nejčastěji potřeby pro školáky nakupují v supermarketech či hypermarketech. 

ČTK