28. července 2008 7:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prvenství v EU: Nejčastěji s mobilem

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Lidové noviny

PRAHA V žádné jiné zemi Evropské unie nepoužívá mobilní telefon tolik lidí jako v České republice. Vyplývá to z aktuální studie německé Asociace pro informační technologie, komunikaci a nová média (BITKOM), sdružující v Německu 1200 telekomunikačních a informačních společností.

Podle této studie existuje dnes v Česku už 64 % domácností, které zcela zavrhly pevné linky a používají jen mobil. Česko tak v tomto směru s přehledem vede žebříček EU, následováno Finskem (61 %), Litvou (53 %) a Maďarskem (50 %). V naprosté většině takzvaných západních zemí je přitom podíl bytů bez pevné linky mnohem menší. Například v Německu telefonuje výhradně z mobilního telefonu jen 11 %, v Nizozemsku 9 %, a ve Švédsku dokonce jen 3 % domácností.

 „Ve východoevropských zemích bylo před pádem železné opony obecně těžké sehnat pevnou telefonní linku. A i když se postupně situace zlepšila, celá řada lidí si raději pořídila rovnou mobil,“ zdůvodňuje mluvčí BITKOM Maurice Shahd rozdíl mezi dnešními návyky ve starých a nových členských státech EU. Česko je výjimečné i mezi postkomunistickými zeměmi. V roce 2007 vlastnilo pevnou linku v Česku už jen 31%domácností, zatímco v Maďarsku to bylo 42 % a v Polsku 62 %, a v Německu dokonce 83 %.

„Naproti tomu mobil používá na základě našeho nejnovějšího průzkumu 96%obyvatel Česka s výjimkou malých dětí,“ řekla LN mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková. Pouze z pevné linky dnes podle ní telefonují jen 4 % Čechů.

 Klasické telefony ale ustupují mobilům v celé Evropské unii. Podle studie asociace BITKOM dnes telefonuje pouze mobilním telefonem 24 % evropských domácností, což je ale stále takřka třikrát méně než v Česku. Na otázku, proč se Češi stali nejnáruživějšími „mobilními telefonisty“ v Evropě, může podle odborníků existovat hned několik odpovědí.

 „Obecně se ale dá říci, že v České republice funguje dnes jeden z nerozvinutějších trhů s mobilními telefony v EU. To je ale zase dáno tím, že obyvatelé Česka od počátku mobilům propadli a jsou hladoví po všech technických novinkách,“ tvrdí mluvčí společnosti O2 Martin Žabka. Mobilní revoluce, která v Evropě nejdále postoupila v Česku, však postupně vítězí i v zemích, které byly donedávna považovány za poslední bašty pevných linek.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?