Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přelomový okamžik: První banky v Česku vrátily klientům poplatky

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

PRAHA Ve sporu o bankovní poplatky za správu hypotečního úvěru mezi bankami a klienty nyní dochází k přelomovému okamžiku. Tvrdí to alespoň Josef Mezulián z iniciativy Nekale-praktiky.cz. Dvě banky se totiž mimosoudně vypořádaly se svými klienty a vrátily jim poplatky.

Lidovky.cz: Tvrdíte, že Sberbank (ta to ovšem v prohlášení popřela - viz box) a Erste Bank - Sparkasse jsou první dvě banky, které přistoupily k mimosoudnímu vyrovnání. Co to přesně pro jejich klienty znamená?
Tyto banky nejen že vrátí sporné bankovní poplatky, ale nebudou je už účtovat.

Mimosoudní dohodu jsme neuvazvřeli, tvrdí banka

"Sberbank CZ neuzavřela s iniciativou www.Nekale-Praktiky.cz mimosoudní ani jakkoliv jinou dohodu, rovněž tvrzení, že banka plošně vrací klientům poplatky za vedení úvěrového/hypotečního účtu není pravdivé. Banka nadále považuje tyto požadavky klientů na vracení poplatků za nedůvodné a neoprávněné. Jednotlivé obchodní případy a jejich individuální řešení pochopitelně nemůžeme komentovat."

Lidovky.cz: Ostatní banky řeší spor soudní cestou. Může být nová situace pro ně precedentem a změnou v jednání?
Jo je otázka. Když půjde o velkou hypoteční banku, tak na těch poplatcích stržila tolik, že se bude snažit rozmělňovat to do těchto bagatelních, ale četných soudních sporů. Nevím, jestli jim bude záležet na vztahu se svými klienty, postaví se k tomu čelem a projeví dobrou vůli. Také záleží, jestli ta dobrá vůle je o deseti, nebo sto milionech. My se to snažíme řešit různými dohodami, nebudu jmenovat konkrétní banky, ale ty největší, které jsou ve hře, se k tomu staví arogantně.

Lidovky.cz: Prioritou vaší iniciativy je tedy dosáhnout mimosoudního vyrovnání?
Ano, to je vždycky priorita. Nikdo z nás nemá v úmyslu zatěžovat soudní mašinérii. Jenže banky se snaží ty spory různě zdržovat a odsouvat. Já nechápu, co se dá v této kauze odročovat.

Lidovky.cz: V minulosti jste mluvil nejen o obstrukcích ze strany bank, ale i soudů. Čím si to vysvětlujete?
Já si neumím představit to zákulisí. Podle práva i rozhodnutí několika německých soudů, by ty spory měly dopadnout ve prospěch našich klientů a pokud by se tak rozhodlo, nevím co je ve hře, jaké jsou tam vlivy. A když soudy rozhodnou ve prospěch bank, zjevně tím poškodí klienty. Ty soudy se těchto sporů bojí.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Jak se řeší tyto spory v zahraničí?
V Německu to došlo až k Vrchnímu zemskému soudu, který rozhodl ve prospěch klienta ve stejných sporech jako to vedeme my. Každá spolková země Německa má tento soud a už osm z nich dalo za pravdu klientům. A rozhodli tak i podle předpisu Rady Evropy.

Lidovky.cz: Jak probíhala nakonec úspěšná jednání s výše zmíněnými bankami?
Chci k tomu říct pouze to, že to je z jejich strany velice vstřícný krok. My jsme jednali s každou bankou a asi bychom nic nenadělali, kdyby zůstali hluší. Šlo by to běžnou soudní cestou. Ale asi si svých klientů váží, když se k nim takto zachovali.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...