15. prosince 2008 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První hák jsme ustáli. Přijde druhý

Tomáš Sedláček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Sedláček | foto: Stanislav PeškaČTK

Finanční krize Česko úspěšně minula. Hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček ale upozorňuje, že hospodářské krizi se jako všechny ostatní země už nevyhneme.

* LN Nemáte pocit, že se krize někdy až zbytečně démonizuje?
Někdy se to skutečně přehání. Česká republika přitom s krizí dosud bojuje úspěšně. Vedle Slovenska a Mexika je třetí zemí OECD, která si dosud nesáhla na finanční pomoc. V boxerském žargonu naše ekonomika úspěšně ustála první hák v podobě finanční krize. Přichází ale druhý - hospodářská krize. Té už se nevyhneme.

* LN Zastáváte názor, že vláda byla v boji s krizí doposud zbytečně pasivní?
V mnoha věcech s vládní koalicí nesouhlasím. V tomto ohledu bych jí ale téměř nic nevyčítal. Naopak je dobře, že kabinet zachoval chladnou hlavu a nepřistoupil k žádným přehnaným opatřením.

* LN Podle vás je tedy nejlepší nedělat nic a nechat ekonomiku, aby si sama poradila s krizí?
To určitě ne. Pozitivně jsem hodnotil přístup vlády k finanční krizi. U hospodářské krize, kterou začínáme pociťovat až nyní, je to jinak. Zde je pomoc kabinetu určitě namístě. Hospodářskou krizi bych přirovnal k nemoci či zranění. Jsou nemoci, se kterými si organismus poradí sám, ale jsou takové, kde je pomoc potřebná. Naše ekonomika začíná pokulhávat a je určitě potřeba pomoc od lékaře - tedy od vlády -a obrazně řečeno dát například nohu do sádry.

* LN Jaký je podle vás nejhorší a nejlepší krok, který lze v českých podmínkách učinit v boji s hospodářskou krizí?
Nejhorším počinem by byla selektivní podpora podniků, které by stejně za krátkou dobu skončily a které nynější krizi využívají jen jako výmluvu. Nejlepší, co lze učinit, je vstup Česka do eurozóny.

* LN Chápete českou korunu v době krize jako velkou nevýhodu Česka?
Takhle bych to neřekl. S korunou a eurem jsou spojené výhody i nevýhody. U eura výhody převažují.