25. října 2007 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První komerční let dopravního giganta

Airbus A380 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A380 | foto: AFP

SINGAPUR Dopravní letoun A380 letecké společnosti Singapore Airlines absolvoval první komerční let. Po více než sedmihodinovém letu ze Singapuru přistál na letišti v australském Sydney. Airbus A380 je největším dopravním letadlem na světě a konkurentem letadel amerického výrobce Boeing. Dopravce pojal inaugorační let jako charitativní a letenky byly draženy v internetové aukci.

Na palubě singapurského airbusu bylo 455 cestujících a zhruba 30 členů posádky, včetně čtyř pilotů. Přípravy startu stroje, který ukončil téměř sedmatřicetiletou nadvládu letounu Boeing 747 jako největšího dopravního letadla světa, sledovaly na letišti Changi stovky jeho zaměstnanců i cestujících s kamerami a fotoaparáty.

Nástup nového airbusu do komerčního provozu je podle některých informací považován za počátek nové éry létání. Airbus má zatím jako jediné dopravní letadlo na světě dvě paluby a v určité konfiguraci dokáže pojmout více než 800 cestujících.

Jakmile se dal stroj v Singapuru do pohybu, začali cestující tleskat. Mohutný aplaus se strhnul po dalších 16 minutách, kdy se letadlo odlepilo od ranveje a zamířilo k téměř bezoblačnému nebi směrem k Austrálii. Airbus A380 pohánějí čtyři motory Trent 900 společnosti Rolls Royce. Letušky během letu rozdávaly šampaňské a upomínkové předměty, které mají cestujícím připomínat, že absolvovali první komerční let stroje. Někteří z cestujících zaplatili za letenku astronomickou částku jen proto, aby mohli být součástí letecké historie.

Jedním z těch, kdo absolvovali inaugurační let airbusu, je Ernest Graaffe. "Jsem velký fanda do letadel a mám rád všechno kolem nich," řekl agentuře Reuters při čekání na nástup do letadla. Podobné pocity měl také Australan Tony Elwood, který dal za letenku pro sebe a pro manželku zhruba 50.000 dolarů.

Singapurské aerolinie pojaly první let nového stroje jako charitativní a prodávaly letenky pro všechny tři třídy v internetové aukci. Cestující tak zaplatili za letenku od 560 do 100.380 dolarů, v rámci prvního letu ale měli nadstandardní servis. Vybírat mohli také z široké škály jídel, včetně kuřecí polévky či marinovaného humra.

Společnost Airbus předala první exemplář svého nového dopravního letounu singapurskému zákazníkovi před deseti dny v Toulouse. Stalo se tak s osmnáctiměsíčním zpožděním kvůli technickým problémům s elektroinstalací, firma ale ujistila zákazníky, že s žádnými dalšími prodlevami při výrobě těchto letadel nepočítá.

Airbus A380 je neúspornějším a nejtišším letadlem, které je v komerčním provozu. Už brzy ale bude mít konkurenci, protože Boeing je v konečné fázi vývoje letadla 787 Dreamliner. To bude sice menší než A380, ale Boeing se chce záměrně zaměřit na delší dolet a úsporu paliva.
Lidovky.cz