Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První kritizovaná banka zrušila poplatky za vedení úvěru

Pobočka Raiffeisen Bank na Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka Raiffeisen Bank na Václavském náměstí |

PRAHA Raiffeisenbank přestala účtovat poplatky za vedení úvěrových účtů a hypoték, proti kterým se vzedmula vlna kritiky. Novinka se ale vztahuje pouze na nově uzavřené smlouvy, stávající klienti musí měsíční paušál platit nadále.

Banka přestala novým klientům účtovat poplatek za vedení spotřebitelských úvěrů již v září v rámci reklamní akce. Nyní se Raiffeisenbank rozhodla poplatky zrušit trvale. A to i u hypoték.

„Raiffeisenbank dlouhodobě přizpůsobuje svou poplatkovou politiku tomu, jak klienti vnímají jednotlivé poplatky... vzhledem k pozitivní reakci klientů od tohoto týdne nabízíme bez poplatku za vedení i nově poskytnuté hypotéky,“ oznámil tiskový mluvčí banky Tomáš Kofroň serveru Bankovnipoplatky.com, který o novince informoval jako první.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidí, kteří mají u banky uzavřené spotřebitelské úvěry z dřívějška, se změna nedotkne. Poplatek jim bude účtován i nadále podle sjednaných podmínek. U hypoték se jedná o 150 korun měsíčně.

Noví klienti za zrušení poplatku ale nakonec stejně zaplatí. Oproti starším smlouvám se zrušení poplatku má promítnout do mírně vyšší úvěrové sazby. Kritizované poplatky si neúčtují mBank, Fio, Air Bank či Poštovní banka.

Čekání na český rozsudek

Německý nejvyšší soud loni rozhodl, že účtování poplatků za vedení úvěru je v rozporu s unijní legislativou. S odvoláním na tento rozsudek právník Petr Němec letos požádal Komerční banku, ať mu tento poplatek vrátí.

Nedostal ale nic, takže podal návrh na vydání platebního rozkazu, jemuž soud vyhověl. Zřejmě z obav ze soudního sporu se KB narychlo rozhodla urovnat věc smírně.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by vznikl podobný soudní precedens jako v Německu, hrozilo by tuzemským bankám, že budou muset vracet v součtu stamiliony korun prakticky všem lidem, kteří mají úvěr.

Tématu se chopilo spotřebitelské sdružení dTest a hrozí žalobou, při níž by zastupovalo zájmy všech klientů. Nejprve sdružení vyzvalo ke zrušení poplatků Komerční banku, před čtrnácti dny se ozvalo i České spořitelně.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.