6. prosince 2012 17:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První kritizovaná banka zrušila poplatky za vedení úvěru

Pobočka Raiffeisen Bank na Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka Raiffeisen Bank na Václavském náměstí |

PRAHA Raiffeisenbank přestala účtovat poplatky za vedení úvěrových účtů a hypoték, proti kterým se vzedmula vlna kritiky. Novinka se ale vztahuje pouze na nově uzavřené smlouvy, stávající klienti musí měsíční paušál platit nadále.

Banka přestala novým klientům účtovat poplatek za vedení spotřebitelských úvěrů již v září v rámci reklamní akce. Nyní se Raiffeisenbank rozhodla poplatky zrušit trvale. A to i u hypoték.

„Raiffeisenbank dlouhodobě přizpůsobuje svou poplatkovou politiku tomu, jak klienti vnímají jednotlivé poplatky... vzhledem k pozitivní reakci klientů od tohoto týdne nabízíme bez poplatku za vedení i nově poskytnuté hypotéky,“ oznámil tiskový mluvčí banky Tomáš Kofroň serveru Bankovnipoplatky.com, který o novince informoval jako první.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidí, kteří mají u banky uzavřené spotřebitelské úvěry z dřívějška, se změna nedotkne. Poplatek jim bude účtován i nadále podle sjednaných podmínek. U hypoték se jedná o 150 korun měsíčně.

Noví klienti za zrušení poplatku ale nakonec stejně zaplatí. Oproti starším smlouvám se zrušení poplatku má promítnout do mírně vyšší úvěrové sazby. Kritizované poplatky si neúčtují mBank, Fio, Air Bank či Poštovní banka.

Čekání na český rozsudek

Německý nejvyšší soud loni rozhodl, že účtování poplatků za vedení úvěru je v rozporu s unijní legislativou. S odvoláním na tento rozsudek právník Petr Němec letos požádal Komerční banku, ať mu tento poplatek vrátí.

Nedostal ale nic, takže podal návrh na vydání platebního rozkazu, jemuž soud vyhověl. Zřejmě z obav ze soudního sporu se KB narychlo rozhodla urovnat věc smírně.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by vznikl podobný soudní precedens jako v Německu, hrozilo by tuzemským bankám, že budou muset vracet v součtu stamiliony korun prakticky všem lidem, kteří mají úvěr.

Tématu se chopilo spotřebitelské sdružení dTest a hrozí žalobou, při níž by zastupovalo zájmy všech klientů. Nejprve sdružení vyzvalo ke zrušení poplatků Komerční banku, před čtrnácti dny se ozvalo i České spořitelně.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!