10. dubna 2013 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První porážka českého krokodýla se odkládá, maso prodá Babiš

Krokodýl nilský na farmě ve Velkém Karlově právě ulovil oběd. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krokodýl nilský na farmě ve Velkém Karlově právě ulovil oběd. | foto: Reuters

JEVIŠOVICE Porážka prvního krokodýla v Česku se posouvá proti původním předpokladům zhruba o měsíc do druhé poloviny května. Majitel krokodýlí farmy Agro Jevišovice ze Znojemska to vysvětluje legislativními a technickými přípravami a dohodami s partnery na zpracování kůží.

Premiérová porážka čeká pouze jedno zvíře. Nově ji povoluje novela vyhlášky ministerstva zemědělství, která platí od 1. března, všechna zvířata určená k porážce se musí narodit a žít v zajetí.

V Agru Jevišovice jich mají přes 200 kusů na farmě ve Velkém Karlově. "První porážka bude testovací a stejně tak nejspíš i druhá a třetí. Až u čtvrté porážky předběžně počítáme s více kusy. Nikdy jich však nebudeme porážet více než dva až tři naráz," řekl ředitel zemědělského podniku Antonín Kyjovský.

Krokodýlí farma

Farma ve Velkém Karlově chová více než 200 krokodýlů nilských.

Krokodýlí farmu založil ve Velkém Karlově před devíti lety někdejší majitel, který přivezl zvířata z Francie a Thajska.

Chov už se v poslední době prodražoval, přestože potravu tvořila hospodářská zvířata, která by jinak skončila v kafilerii.

Vysvětluje to provozními důvody a také tím, že podnik nic netlačí porážet víc kusů, navíc je potřeba kalkulovat s časem potřebným na zpracování kůží.

"Chceme porazit postupně 120 až 130 krokodýlů a nechat si tím pádem 60 až 70. Tento proces bude trvat zhruba rok," předpokládá Kyjovský.

Jednání s odběrateli masa řeší Kostelecké uzeniny, kde se bude maso po porážce v Jevišovicích bourat. Oba podniky totiž patří holdingu Agrofert Andreje Babiše. Mezi odběratele by měly patřit hotely či restaurace.

Jednání se zpracovateli kůže vedou Jevišovičtí. "Máme dva, kteří to ovládají," doplnil Kyjovský.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...