Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Půjčku od banky získáte i bez podpisu. Na pobočku nemusíte

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Největší tuzemská banka přichází s čistě online půjčkou, bez papírování a chození na pobočku. Stačí vyfotit občanský průkaz, zadat heslo, výpis z účtu a doložit dostatečný příjem. Česká spořitelna, která jinak na pobočkové síti staví, tak jde v čele tradičních finančních institucí, které se ucházejí hlavně o mladší klienty.

Právě na ty dosud mířily hlavně menší online banky jako Air Bank, Equa bank či mBank, ke kterým internetová generace postupně přešla. S minimálními úrokovými sazbami a zostřujícím se bojem o klienty ale na digitální služby stále více tlačí i bankovní domy.

Čistě online půjčky jsou běžné například v USA a i tam se v této oblasti prosazují menší firmy. Zcela přes počítač probíhá i takzvané peer-to-peer půjčování navzájem mezi lidmi. Moderní formu u nás prostřednictvím dceřiné společnosti Zonky testuje například HomeCredit a zvažuje ji třeba i UniCredit Bank. Podobně se snaží oslovit digitální generaci například i Komerční banka, která představila aplikaci pro hodinky Apple Watch.

Půjčky online dosud nabízely i některé další české banky, nicméně na konci se to neobešlo bez osobní návštěvy pobočky či příjezdu kurýra s úvěrovými dokumenty k finálnímu podpisu. Nutnost osobního kontaktu s klientem byla dosud prakticky nepřekročitelná a online banky si i kvůli tomu zřizovaly pobočky třeba v obchodních centrech.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Pelikán si chce ohlídat případný krach OKD Majitelé společnosti OKD by měli již zítra oznámit, zda podají návrh na insolvenci důlní firmy, která zaměstnává přes deset tisíc horníků a bojuje o přežití. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se už několik týdnů na takovou situaci připravuje. Dokonce kvůli tomu letěl do Ostravy, kde se sešel se šéfy tamního krajského soudu na letišti v Mošnově. O utajené schůzce se však dozvěděly LN. V justici se přitom Pelikánova iniciativa setkala s rozpornými pocity. Sílí přesvědčení, že se exekutiva v kauze OKD angažuje příliš silně.
  • Íránci krouží kolem českého jádra
    Na politické delegace jsou v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži u Prahy zvyklí. Obvykle pro ně připraví běžnou prohlídkovou trasu pro laiky. Dnešní návštěva bude ale unikátní. Do Řeže přijede Alí Akbar Sálehí, jeden z nejvyšších představitelů íránského režimu, který je coby viceprezident pravou rukou hlavy státu Hasana Rúháního. Sálehí je ovšem zároveň přední odborník na jádro. Absolvoval prestižní Massachusettský technologický institut v USA a od roku 2013 vede Íránskou organizaci pro atomovou energii. V Řeži už se proto těší, že tentokrát nezůstane u objasňování základních principů využití jádra. „Máme naplánovaný tříhodinový program včetně vysoce odborné debaty,“ řekl LN Milan Mika, marketingový ředitel ÚJV.
  • Muži, kteří prodali Usámovu smrt
    Byla neděle 1. května krátce před půlnocí východoamerického času, když se z Bílého domu nečekaně ohlásil k národu v živém vysílání prezident Barack Obama. Ráznou dikcí tehdy oznámil zprávu, na kterou Amerika čekala deset let. „Dnes večer mohu informovat americký lid a svět, že Spojené státy provedly operaci, při níž byl zabit Usáma bin Ládin, vůdce al-Káidy a terorista zodpovědný za smrt tisíců nevinných mužů, žen a dětí,“ vzkázal tehdy. Bylo to zhruba osm hodin poté, co se 11 000 kilometrů východně od Washingtonu – v do tmy ponořeném pákistánském Abbottábádu – rozběhla jedna z nejriskantnějších tajných operací v dějinách. Operace Neptunův trojzubec, od níž nyní uplynulo pět let.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....