29. listopadu 2007 12:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Půjčky od bank podraží

Půjčka, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka, peníze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Hypotéky a další úvěry u bank znovu podraží. Bankovní rada České národní banky letos již počtvrté zvýšila úrokové sazby. Hlavní sazba, od které se odvíjí výše komerčních úvěrů, vzrostla na 3,5 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu za posledních pět let. Koruna krátce po oznámení ČNB prudce posílila k euru na historické maximum 26,37 Kč za euro.

Analytici byli rozděleni v názoru, zda dnes centrální bankéři nechají sazby beze změn, nebo je zvýší. Česká republika má stále nejnižší sazby v Evropské unii.

Ekonomové upozorňovali, že dnešní hlasování bude těsné. Řada z nich očekávala zvýšení sazeb kvůli růstu cen, tedy inflace. Na druhou stranu proti tomuto kroku hovořila posilující koruna, která v posledních dnech opět překonala svůj rekord k euru.

V posilování pokračovala česká měna i dnes po dnešním zveřejnění rozhodnutí ČNB o zvýšení úrokových sazeb. Podle informací serveru Patria Online koruna dosáhla historického maxima 26,37 Kč za euro.

Sazby by se mohly zvyšovat ještě jednou
"Nikdo nepochybuje o tom, že v nejbližších měsících ještě vzroste inflace vysoko nad cíl centrální banky. Nikdo ale také nepochybuje o tom, že pokud vzrostou úrokové sazby, bude to další důvod k posílení koruny. Celý spor tak nakonec vyústí v diskusi, zda je koruna již nezdravě silná či nikoli a jak rychle se to projeví v cenové hladině," uvedl ještě před jednáním analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Podle něj tak končí současný cyklus utahování měnové politiky centrální banky. Analytik ČSOB Petr Dufek se však domnívá, že lze očekávat ještě jedno zvýšení sazeb, a to v únoru příštího roku. V té době by měla inflace vystoupat na nejvyšší hodnoty za posledních několik let - až k šesti procentům.

V tomto týdnu o sazbách rozhodovaly rovněž maďarská, slovenská a polská centrální banka. Maďarská centrální banka v pondělí opět ponechala hlavní  úrokovou sazbu beze změny na 7,5 procenta. Slovenská národní banka podle očekávání rovněž nechala v úterý hlavní sazbu beze změny na 4,25 procenta. Polská ústřední banka naopak podle očekávání zvedla ve středu hlavní sazbu o čtvrt procentního bodu na pět procent. Hlavní úroková sazba eurozóny je nyní na čtyřech procentech.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz