Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Půjčuješ si? Zaplatíš. Praha bojuje se zadlužováním lidí

Kampaň Prahy proti zadlužování je vidět na 800 laviček, osmdesáti billboardech a 50 tisících samolepek s nápisem „exekučně zabaveno“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň Prahy proti zadlužování je vidět na 800 laviček, osmdesáti billboardech a 50 tisících samolepek s nápisem „exekučně zabaveno“. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Schoulený člověk bez domova spí na lavičce. Takovým obrázkem se Praha snaží upozornit na dopady lehkovážných půjček. Pozadu nezůstávají ani další města.

Půjčuješ si? Zaplatíš! S tímto sloganem se pustila Praha do boje proti rostoucímu zadlužování lidí. Na lavičkách, billboardech a v brožurách ukazuje, jak mohou dopadnout ti, kteří si bezmyšlenkovitě půjčují. A pak nemají na splácení svých dluhů.

"Chceme na riziko zadlužování upozornit co nejširší veřejnost.

Boj s dluhy

Kampaň Prahy proti zadlužování je vidět na 800 laviček, osmdesáti billboardech a 50 tisících samolepek s nápisem "exekučně zabaveno". Město připravilo i 60 tisíc informačních brožur. Další města podporují především provoz občanských poraden formou dotací. Společnost Člověk v tísni provozuje kampaň Index predátorského úvěrování, která upozorňuje na nejrizikovější nebankovní úvěry.

Bohužel se totiž lidé na poradny obracejí až ve chvíli, kdy už je pozdě a je těžké jim pomoci," říká pražský radní pro sociální věci Jiří Janeček. To potvrzují i zaměstnanci občanských poraden, které působí v celé zemi. Pro pomoc chodí lidé většinou až tehdy, kdy za nimi přijde exekutor nebo vymahač dluhů. Kampaň, která v Praze běží teprve pár dní, má tedy působit především preventivně. "Lidé se často zadluží zcela zbytečně, proto chceme, aby si včas uvědomili ta rizika," dodává Hynek Kalvoda z Občanského sdružení poraden, které s Prahou na kampani spolupracuje.

Podle Janečka je pro město velmi finančně náročné vracet zadlužené lidi, kteří mohou snadno přijít o byt i rodinu, zpět do společnosti. Praha na kampaň i další akce na toto téma vyčlenila letos 3,6 milionu korun. "I kdyby to zachránilo jednu rodinu, tak se to vyplatí," doplňuje Janeček. Zadlužení totiž často provází následná závislost na alkoholu či drogách, jejichž léčení vyjde na stovky milionů korun.

Praha ale není jediné město, které se snaží upozorňovat na rizika spojená se snadným zadlužením. Například Litvínov spustil svou akci proti dlužníkům již na jaře loňského roku. "Nyní máme pět terénních pracovníků, kteří pracují přímo v nejvíce postižených oblastech. Pomáhají lidem například s osobním bankrotem," vysvětluje mluvčí Litvínova Eva Maříková.

Řada měst také podporuje různé občanské poradny, kam se mohou lidé ve finanční nouzi bezplatně obrátit pro pomoc. "Formou dotací podporujeme poradny, které pomáhají například zadluženým občanům," dodává Jaroslava Rovňáková z ostravského magistrátu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?