Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Půl milionu párů daní společně

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Finanční úřady zažívají poslední dny nápor zájemců, kteří chtějí na poslední chvíli podat daňové přiznání. Rekordní zájem je hlavně o společné zdanění manželů. To může především rodinám s dítětem a rozdílnými příjmy přinést velké úspory.

Ministerstvo financí (MF) odhaduje, že celkový počet podaných daňových přiznání letos mírně přesáhne dva miliony. „Předpokládáme, že okolo půl milionu párů bude danit společně,“ říká mluvčí ministerstva financí Petra Krainová s tím, že do předvčerejška byl na finančních úřadech zaznamenán nárůst počtu podaných daňových přiznání oproti stejnému datu roku 2005 o více než polovinu.

Společná zdanění jsou přitom výhodná především pro rodiny s rozdílnými příjmy. Pár musí být sezdaný a vychovávat dítě. V případě, že muž pobírá měsíčně třicet tisíc korun a manželka je na mateřské dovolené, ušetří na daních téměř patnáct tisíc korun.

Přesto, že ministerstvo financí zájem lidí o společné danění čekalo, některé věci je překvapily. „Nečekali jsme, že společné zdanění bude chtít využít skutečně téměř každý. I kdyby měl zvýhodnění či úsporu třeba jen tisícovku,“ uvedla náměstkyně MF Dana Trezziová.

Povodně ohrožují finanční úřady
Rozsáhlé povodně ohrožují i činnost některých finančních úřadů. Například v Ledči nad Sázavou, Uherském Hradišti a Třebíči se voda dostala již do přízemí budov. Nikde se ale zatím nezavírá a naopak platí prodloužená otvírací doba, podobně jako na poštách.

Snahu lidí ušetřit na daních co nejvíce potvrzují ale i finanční úřady. „Do včerejšího dne u nás podalo přiznání ke společnému zdanění téměř osm tisíc lidí, takže zájem evidujeme obrovský. Je určitě větší, než jsme čekali,“ sdělil LN zástupce ředitele finančního úřadu v Českých Budějovicích.

A podobně se vyjádřil i ředitel finančního úřadu v Liberci Libor Pilař. „Pro společné zdanění jsme měli objednáno dvanáct tisíc tiskopisů příloh přiznání, zájem je ale větší, než jsme čekali. Přiznání podávají i lidé, kteří to dříve nedělali,“ upozorňuje Pilař. Přesto úřady tvrdí, že nápor klientů zvládají a kdo potřebuje, tomu poskytují i poradenství.

„Prodloužili jsme i úřední dobu, dnes, tedy poslední den, kdy je možné daně podat, bude otevřeno do 18 hodin,“ dodává českobudějovický úředník. Dana Trezziová zase soudí, že ne všichni nechávají daně až na poslední chvíli. „U spousty manželů, kteří využili společné zdanění, se většinou jednalo o zaměstnance, nebo jeden byl zaměstnanec a druhý nepracoval.

Informace měli už po 15. únoru, takže nebyl důvod, aby to nechávali na poslední chvíli,“ myslí si Trezziová. Podle odhadů MF vrátí stát lidem dvě, možná tři miliardy korun. „Vrácení přeplatků na dani vzniklém při společném zdanění by mělo nastat do 2. května,“ upřesnila Krainová. Ale pouze v případě, kdy finanční úřad nebude mít pochybnosti, že uvedené údaje v přiznání jsou úplné a správné.

Výhody společného zdanění manželů
Manžel vydělává 50 tisíc, manželka na mateřské úspora 34780 korun
Manžel pobírá 19 tisíc, manželka 12 tisíc úspora 1045 korun
Manžel bere 20 tisíc, manželka na mateřské úspora 7750 korun, výplata daňového bonusu 3585
Manžel bere 35 tisíc, manželka 20 tisíc úspora 2300 korun
Oba manželé pobírají průměrnou mzdu 19 tisíc korun úspora 0 korun

Pozn.: jedná se o měsíční hrubé příjmy, úspora je rozdíl proti případu kdy rodina nedaní příjmy společně

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!