31. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pumpy se předhánějí ve slevových akcích, paliva zlevňují až o korunu

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic zůstanou i v tomto týdnu rekordně vysoké. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se bude u některých pump pohybovat kolem 40 korun za litr. Přesto lze dosáhnout na rekordní slevy. Čerpací stanice se předhánějí v mimořádných slevových akcích či v nabídkách věrnostních slev pro stálé zákazníky.

Snaží se tak přilákat řidiče, kteří kvůli vysokým cenám paliv omezili jejich spotřebu.
Společnost Lukoil láká řidiče, aby přijeli natankovat ve středu. Původně dvouměsíční kampaň protáhl Lukoil v červenci na neurčito. A přidal ještě víkendové slevy. V těchto dnech je cena paliv u stojanů až o korunu nižší.

„Ve středu máme víc zákazníků než v jiných dnech.  Mnozí přesouvají nákupy na středu,“ řekla Lidovým novinám manažerka Lukoilu Jana Gáliková.

Benzinky lákají na slevy

Benzinky lákají na slevy

Výraznější slevy z cen paliv mohou získat držitelé věrnostních karet jednotlivých sítí čerpacích stanic. Věrnostní programy sice „běží“ již několik let, avšak dosud je provozovatelé pump zviditelňovali zejména nabídkou různých věcných darů. Nyní pumpaři zdůrazňují možnost získat slevu na cenách pohonných hmot.

Velký zájem o slevy

U společnosti Pap Oil mohou stálí zákazníci získat slevu 30 až 50 haléřů na litr. Ještě větší slevy nabízí majitelům věrnostních karet společnost Agip. Ta láká řidiče na věrnostní kartu Premio Card, s nímž mohou zaplatit za litr paliva až o dvě koruny méně.
Přestože řidiči mají možnost získat slevy na věrnostní karty u většiny z velkých sítí čerpacích stanic, mezi které se řadí Agip, Benzina, Shell, OMV a další, často musí obsluhu upozornit, že slevu skutečně žádají. Když tak neučiní, na věrnostní kartu se jim sice přičtou body, které mohou využít k získání věcných dárků nebo také k bezplatnému využití myčky, avšak levnější palivo nezískají.

„Když o této možnosti řidiči nevědí, měla by je na ni obsluha stanic upozornit,“ uvedl prodavač u čerpací stanice Agip v Olbrachtově ulici na Praze 4.

Podle šéfa Společenství čerpacích stanic ČR Ivana Indráčka je o slevy z ceny paliv v současnosti velký zájem. Některé skupiny řidičů prý ale i v době vysokých cen paliv volí raději věcné dary. „Jedná se například o řidiče firemních vozů, kteří palivo nefinancují ze svého. Takoví řidiči upřednostňují sbírání bodů, za které mohou sami získat nějaké dary,“ vysvětlil Indráček.

ČTĚTE VÍCE:

Společnost Benzina se proto snaží vábit řidiče kromě slev na věrnostní karty i na doprovodné služby, například na bezplatné wi-fi internetové připojení. „Zaměřujeme se zejména na zákazníky, kteří k nám jezdí opakovaně. Ty se snažíme buď udržet, nebo nově přilákat,“ uvedl manažer Benziny Václav Loula.

Nejlukrativnější zákazníky, kteří pravidelně tankují velké množství paliv, se snaží „hýčkat“ i Pap Oil. Tito zákazníci se mohou dočkat speciálních individuálních slev. „Tyto VIP ceny měníme každý týden,“ uvedla Jolana Šafaříková z Pap Oilu.

Slevy z rekordně vysokých cen paliv se držitelům platebních karet snaží nabízet provozovatelé různých karetních programů. Například držitelé karet s označením Sphere card natankují u Agipu litr až o 40 haléřů levněji.

Ceny paliv porostou

„Řidiči jsou v současnosti na podobné slevové programy velmi senzitivní, proto bude jejich nabídka pokračovat,“ říká Indráček.

Ceny paliv u stojanů pump podle všeho i nadále porostou. Může za to hlavně rostoucí cena ropy. Provozovatelé domácích čerpacích stanic tvrdí, že na marži získávají pouze kolem dvou korun za litr, zbytek ceny jde na vrub cen ropy a také spotřební daně a daně z přidané hodnoty. Ve slevových akcích ale budou pokračovat i nadále, shodují se.
„Něco v záloze samozřejmě máme, ale nemůžeme zveřejňovat co. V Česku je velká konkurence 3700 čerpacích stanic a slevové akce musí překvapit nejen zákazníky, ale i konkurenty,“ říká Loula.