5. prosince 2007 11:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rafinérie stály a export rekordně rostl

Za rekord může hlavně odstávka českých rafinerií a výpadek dovozu ropy. Ilustační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za rekord může hlavně odstávka českých rafinerií a výpadek dovozu ropy. Ilustační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Zatím největší říjnový přebytek ve výši 8,6 miliardy korun zaznamenal český zahraniční obchod. Analytici však nadšení brzdí. Za rekord je hlavně výpadek dovozu ropy kvůli odstávce refinerií. Navíc se v příštích číslech objeví vliv neustále sílící koruny, která exportu neprospívá.

Rekordnímu přebytku zahraničního obchodu v říjnu pomohl zejména mimořádný výpadek v dovozu ropy a výkonnost českého průmyslu, který vysokým růstem vývozu prokázal odolnost v boji s posilující korunou. Za celý rok by tak Česko mohlo vykázat zatím nejvyšší obchodní
přebytek až 80 miliard korun, vyplynulo z vyjádření analytiků.

Zahraniční obchod skončil v říjnu přebytkem 8,6 miliardy korun, což bylo meziročně o 4,8 miliardy korun více a vůbec nejvyšší říjnový přebytek za dobu existence ČR. "Dvojnásobný přebytek je imponující, na druhé straně jde zlepšení částečně i na vrub nižšího dovozu ropy v důsledku odstávky tuzemských rafinérií," připomněl analytik ČSOB Petr Dufek.

Česko v říjnu meziročně dovezlo zhruba o polovinu méně ropy než ve stejném měsíci loni. "Zde je ovšem třeba připomenout, že vzhledem k poslednímu vývoji na trhu s ropou musíme v tomto segmentu očekávat obrat, a navíc pokles dovozu byl jen dočasný. Naopak lze čekat jeho akceleraci v příštích měsících," poukázal hlavní ekonom firmy Next Finance Vladimír Pikora.

Říjen byl také ve znamení vývozní expanze firem vyrábějících elektrotechniku, dopravní prostředky i průmyslové a spotřební zboží. Například vývoz strojů a aut se v součtu meziročně zvýšil o 14,4 procenta.

Exportéři si přitom stěžují na příliš silnou korunu, která jim krátí příjmy. "Na datech se zatím nijak neprojevují známky zpomalení růstu evropské ekonomiky či silné koruny; na to je příliš brzo," uvedl analytik Komerční banky Jan Velmělek. Posilování koruny by se tak mělo začít negativně projevovat až v následujících měsících.

"Koruna má díky excelentním makroekonomickým ukazatelům a rostoucím úrokovým sazbám ještě mnoho prostoru k posílení. Export do eurozóny i do dolarových oblastí bude tedy z tohoto titulu složitější. Silný kurz naopak podpoří import," shrnul Pikora.

Příští rok by již pro český obchod tak příznivý být neměl. "Nepředpokládáme, že obchodní bilance napřesrok zopakuje letošní celoroční rekord. Příští rok nás nepřekvapí přebytek 45 miliard," odhadl Aleš Michl z Raiffeisenbanky.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!