Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rafinované podvody s byty cílí na důvěřivé seniory. Nezbude jim nic

Panelák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelák - ilustrační foto | foto: Archiv

PRAHA Rostoucí zadluženost lidí a špatná ekonomická situace domácností nahrávají podvodníkům. Mezi oblíbené způsoby, jak na někom vydělat, je připravit jej o nemovitost. Neziskové organizace a poradny ve finanční tísni zaznamenávají čím dál vynalézavější praktiky. Nejsnadnějším terčem jsou senioři.

"Zdá se, že lidé jsou více informováni a svoji špatnou finanční situaci řeší už spíše reálným prodejem bytu, a ne operacemi připomínajícími prodej, na druhou stranu to nutí podvodníky přicházet s novými triky," řekl LN Martin Gojný z Poradny při finanční tísni.

Senioři, kteří vlastní nemovitost, ale mají finanční problémy, nebo si jen chtějí přilepšit k důchodu, prodají svůj byt či dům i s věcným břemenem (sebou na dožití). Nový majitel pak hradí veškeré náklady spojené s bydlením, včetně energií. Ochranou zpravidla bývá notářsky ověřená smlouva. Pokud se nový majitel zpozdí s platbou nebo přestane platit, byt přechází zpátky na původního majitele. Potud je to v pořádku.

O podvod jde ve chvíli, kdy nový majitel nezařídí zápis věcného břemene do katastru nemovitostí. Tím pádem se z důchodce stává běžný nájemník, kterého může majitel pomocí nátlaku, nebo dokonce vydírání vystěhovat.

Na co si dát pozor při prodeji bytu

Možnosti podvodů:
1). Nový majitel bytu nezařídí zápis věcného břemene, tedy práva na dožití do katastru nemovitostí. Tím pádem se z důchodce stává běžný nájemník, kterého může majitel pomocí nátlaku vystěhovat.

2). Nový majitel získá družstevní vlastnictví bytu a zaváže se, že nechá důchodce v bytě bydlet a bude mu platit výdaje na bydlení. O tom však ve skutečnosti rozhoduje družstvo. Nový majitel se tak může dotyčného zbavit s odůvodněním, že jeho setrvání v bytě družstvo nepovolilo.

3). Firma poskytne finanční prostředky a nemovitost jí zůstane ve vlastnictví. Po splacení úvěru se nemovitost převádí na původního majitele. Sankce za neplacení již první dlužné splátky je hrubé porušení smlouvy, tím pádem nemovitost propadá firmě.

4). Nový majitel získá družstevní vlastnictví bytu a zaváže se smluvně, že se "bude snažit" byt původnímu majiteli vrátit, jakmile ten splatí peníze, které si půjčil. Nový majitel prodá a převede byt během splácení úvěru do OV příslušníkovi rodiny. "Snaží se" pak příslušníka přimět, aby byt vrátil, ale to se samozřejmě nezdaří.Výkup nemovitostí zatížených věcným břemenem nabízí několik realitních kanceláří, například HBC Reality, Century 21 nebo Next. Tam jde o seriózní nabídky. Odkup nemovitostí, často na principu zpětné hypotéky, však častěji nabízejí soukromé osoby nebo uměle vytvořené firmy.

Terčem jsou především senioři
Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která sdružuje hypoteční makléře, uvádí příklad takové nabídky z pouličního letáku. Jeho text zněl: "Osamělé důchodkyni(ci) zaplatím nájem a nechám na dožití, případně zaplatím dluhy na nájmu a byt odkoupím." Nabízející byl podepsán jako "slušný ing.".

"Zda bude dotyčný podveden, záleží na tom, jak je nastavená smlouva a jestli je notářsky ověřená. Jestliže nový majitel důchodci neplatí a dá se od smlouvy odstoupit a získat nemovitost zpátky, je to v pořádku," říká Gojný.

Další podvodné praktiky jsou zaměřené na lidi, opět většinou seniory, kteří jsou zadlužení. "Znám z praxe případy, kdy realitní kancelář je spjatá s úvěrovou společností, která údajně pomáhá zadluženým lidem vyplatit dluhy na nemovitosti tím způsobem, že dům odkoupí a do doby splacení zůstává v majetku úvěrové společnosti.

Přičemž sankce za neplacení již první dlužné splátky je hrubé porušení smlouvy a o nemovitost lidé přicházejí," říká Petr Navrátil z Centra pomoci při finanční tísni. Většinou se tak děje do šesti měsíců od podpisu smlouvy. "Samozřejmě si ještě nezapomenou naúčtovat provizi za zprostředkování mezi realitní kanceláří a úvěrovou společností," dodává.

Podvody jsou důmyslné
Gojný připojuje případ důchodkyně, která řádně splácela každý měsíc člověku, který jí poskytl úvěr. Ten ji však potom vyzval, že tento měsíc mu splátku nemá posílat s tím, že jde něco podepisovat k notáři, a ať za ním paní přijde a dá mu splátku u notáře. Ona mu je dá v hotovosti, protože přítomnost notáře v ní budí důvěru. Dotyčný podvodník si však u notáře vyřizuje něco jiného, co se splátkou nesouvisí. "Za dva týdny jí pak napíše, že mu nepřišly peníze na účet. Takže nesplnila podmínky a dům si nechává," říká Gojný.

Podobných případů jsou desítky, možná stovky ročně, ale zejména staří lidé nechtějí jít k soudu, brzo to vzdávají, chtějí se spíš domluvit. Nebo se nechají zastrašit a věc neoznámí. "Občas někdo podá trestní oznámení. Jestli to je stejný člověk a udělal to několikrát, je tu šance, že ho soud uzná jako podvodníka. Ale jestli je smlouva po právní stránce v pořádku a poškozený opravdu převedl byt či dům na někoho jiného, má smůlu," upozorňuje Gojný.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...