Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rakouská rodina zkouší žít bez plastů. Výdaje nenarostly, tvrdí

Sandra Krautwaschlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sandra Krautwaschlová. | foto: www.keinheimfuerplastik.at

ČESKÉ BUDĚJOVICE / VÍDEŇ Plasty vidíme všude kolem sebe, přitom tento odpad může být pro přírodu vážný problém. Rakušanka Sandra Krautwaschlová si to uvědomila při pohledu na pláž. Nyní se už čtyři roky užívání plastů vyhýbá

Plasty různých druhů jsou prostě všudypřítomné. V obchodě, v domácnosti, v jakémkoli oboru lidské činnosti. Proto se nabízí otázka, zda se člověk moderní doby vůbec může bez plastů obejít.

Na světě se ročně vyrobí zhruba 240 milionů tun plastů

Při dovolené v Chorvatsku si všimla, kolik plastů, sáčků a nejrůznějších dalších plastových materiálů zůstává po turistech na pláži. Je to nutné? Krautwaschlová se rozhodla pro neobvyklý experiment. Přemluvila svou pětičlennou rodinu, aby se společně pokusili žít alespoň měsíc úplně bez plastů. Ze čtyř týdnů se ale nakonec staly čtyři roky.

Rodina Krautwaschlových založila internetové stránky, na nichž radí lidem, jak se plastům vyhnout, poskytuje rozhovory světovým médiím a tvrdí, že žije naprosto spokojeně.

„Pochopitelně jsme museli změnit jídelníček, protože některé potraviny, které jsme jedli předtím, prostě v jiném než plastovém obalu nekoupíte,“ říká Krautwaschlová.

Místo pasty březový olej

Jako příklad uvádí chipsy, které dříve s oblibou jedla večer u televize. „Teď je prostě nejím. A podobné je to i s některými dalšími potravinami. Když se podíváte na většinu potravin balených v plastu, stejně zjistíte, že až na výjimky nejsou zdravé,“ tvrdí Krautwaschlová, která pracuje jako psychoterapeutka.

Rodina Krautwaschlových a plasty, kterých se rozhodla vzdát.

Rodina Krautwaschlových a plasty, kterých se rozhodla vzdát.

Rodina podle ní nakupuje v maximální možné míře biopotraviny balené v papíru nebo prostě čerstvé, snaží se nakupovat jinde než v supermarketech. „Naše výdaje to ale nijak zvlášť nezvýšilo, protože jsme zároveň omezili konzum a zjistili, že spoustu věcí a potravin k životu vůbec nepotřebujeme,“ říká Krautwaschlová.

Jenže jedna věc je balení potravin a druhá například kosmetika a hygienické prostředky. I tady rodina údajně našla cestu, jak se obejít bez plastů. Na mytí používá místo sprchových gelů a šamponů klasické mýdlo, místo zubní pasty si čistí zuby březovým sirupem.

Dřevěný mobil? To není smysl experimentu

A co třeba elektronika? Mají rodiče dřevěné mobily a děti dřevěnou televizi? Peter Rabensteiner, partner Sandry Krautwaschlové, který ji v experimentu bezvýhradně podporuje, tvrdí, že o úplné vytěsnění plastů z domácnosti nejde. „Máme doma televizi, počítač i elektroniku. Jde ale o to, abychom se zbavili alespoň plastů používaných v denní spotřebě,“ říká Peter.

Experiment má podle něj svůj smysl a rodině nijak neubližuje. Právě naopak. „Otevřel nám oči a žijeme prostě jinak,“ tvrdí Peter.

Rodina jde ve svém sociálním experimentu tak daleko, že na svých internetových stránkách zveřejňuje i výpovědi všech tří dětí, které nejsou vždy s rozhodnutím rodičů spokojené.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zajímá mě životní prostředí a bez plastů se dá žít. Nejhorší je to u potravin, protože v supermarketech se prodává jen málo věcí bez plastového obalu. Všechno ostatní není tak zlé,“ říká na videu třináctiletý Samuel Rabensteiner.

Někdo odsuzuje, někdo podporuje

Podobně mluví jeho desetiletá sestra Marlene. Rodiče podporuje, ale je jí například líto, že nejmladší člen rodiny sedmiletý Leonard nemůže dostat svůj vytoužený rytířský hrad. Je totiž z plastu.

Rodiče přitom tvrdí, že když někdo z kamarádů nebo příbuzných přinese dětem domů brambůrky nebo sladkosti v plastovém obalu, nikdo jim konzumaci nezakazuje. Rodina se pouze snaží navodit v dětech pocit, že život s maximálním omezením spotřeby plastů nemusí být jen přínosem pro životní prostředí, ale může být i celkově smysluplnější.

„Společnost je prostě nemocná, všechno chceme mít hned k dispozici. Každý musí každou vteřinu něco pít a mít po ruce plastovou lahev,“ tvrdí Krautwaschlová.

O rozporuplnosti experimentu svědčí dopisy, které rodina dostává z celého světa. Část lidí experiment odsuzuje, protože prý ubližuje dětem, část mu naopak fandí.

Zatímco každý obyvatel civilizovaného světa spotřebuje podle statistiky společnosti Plastics Europe ročně kolem 100 kilogramů plastů, v rozvojových oblastech je spotřeba třetinová až čtvrtinová.

 

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!