2. června 2007 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rakousko se bojí o svou vodu

Voda - ilustační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda - ilustační foto. | foto: Reprofoto

LINEC/ČESKÉ BUDĚJOVICE Koncern Energie AG, jehož dceřiná firma Energie AG Bohemia je v Česku čtvrtou největší vodohospodářskou společností, se stává předmětem ostrého sporu mezi hornorakouskými lidovci a sociálními demokraty.

Důvodem je údajně obava z výprodeje zásob podzemní vody v Horních Rakousích do zahraničí, včetně sousední České republiky. Vládnoucí lidovci totiž chtějí prostřednictvím burzy prodat 40 procent z celkem pětasedmdesátiprocentního podílu, který v Energii AG vlastní právě země Horní Rakousy.

I když by ale zemi poté zůstala většina akcií, opoziční sociální demokraté (SPÖ) volají na poplach. Tvrdí, že soukromí spolumajitelé v touze po vyšších ziscích začnou s vodou obchodovat i přes hranice.

„Je to zrada na naší pitné vodě,“ prohlásil předseda hornorakouského klubu SPÖ Erich Haider. Stejně jako další členové sociální demokracie privatizaci Energie AG odmítá a v případě, že budou lidovci na svém plánu trvat, žádá všeobecné referendum.

„Potřebných 81 tisíc podpisů k vypsání referenda seženeme. Bojíme se výprodeje vody do zahraničí,“ uvedl Haider. Lidovci a Zelení, které tvoří v Horních Rakousích vládní koalici, však obavy opozice striktně odmítají. A stejného názoru jsou i ekonomové. „Tvrzení o možném výprodeji hornorakouské pitné vody je demagogické a naprosto nesmyslné,“ prohlásil prezident Rakouské hospodářské komory Christoph Leitl.

Další odborníci například upozorňují, že mezi vodárenskými soustavami jižních Čech, kde je Energie AG Bohemia největším provozovatelem sítí, a Horními Rakousy neexistuje žádné propojení a ani se o něm neuvažuje. Sociální demokraté se však údajně bojí budoucnosti, a proto zahájili kampaň s názvem „Stop výprodeji hornorakouské vody“.

Najdete na Lidovky.cz