22. listopadu 2007 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rakousko zlevní cigarety

Dovoz českých cigaret zřejmě zruší minimální ceny cigaret v Rakousku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovoz českých cigaret zřejmě zruší minimální ceny cigaret v Rakousku. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE/VÍDEŇ  Česká konkurence zřejmě donutí Rakousko k tomu, k čemu ho nedokázala přinutit ani Evropská unie. V obavě z importu tabákových výrobků z Česka totiž rakouské ministerstvo financí zvažuje zrušení minimálních cen cigaret. Ty byly zavedeny před rokem a půl v rámci boje proti kouření.

Ani nejlevnější cigarety dnes nesmějí v rakouských trafikách stát méně než 3,25 eura (zhruba 85 korun).

Rakouské opatření ale vyvolalo tvrdou kritiku Bruselu, který minimální ceny tabákových výrobků považuje za porušení pravidel hospodářské soutěže. Unijní úředníci dokonce vyhrožují Rakousku žalobou. To, co se nepovedlo zařídit Bruselu, však nyní dokázala hrozba přílivu levného kuřiva z Česka.

Trafikanti vyhrožují stávkou
„Ministerstvo financí se zabývá možností, že minimální ceny cigaret zase zruší,“ napsal deník Die Presse s odkazem na jednání meziresortní komise na ministerstvu.

Od Nového roku se totiž z České republiky do Rakouska mohou vozit místo dosavadních 25 kusů až čtyři kartony, tedy osm set cigaret. Jedna krabička přitom vyjde v Česku v průměru o 1,50 eura levněji než v Rakousku.

Rakouští trafikanti se proto obávají, že import z Česka povede k uzavírání rakouských trafik. Příští pondělí dokonce celkem 8000 rakouských trafikantů vyhrožuje stávkou, pokud jim vláda v boji proti české konkurenci nějak nepomůže.

Otevření hranic snížilo tržby o dvě třetiny
„Když před několika měsíci padlo omezení pro dovoz cigaret ze Slovinska, klesl v rakouském příhraničí prodej cigaret o 67 %,“ varoval Fritz Strobl, viceprezident rakouské hospodářské komory. Stejný scénář podle něj nyní hrozí i u českých hranic. Vláda ale hledá možnosti pomoci domácím trafikantům velmi složitě. Snížení spotřební daně nepřichází z hlediska evropské legislativy v úvahu. Jediným možným řešením tak zůstává zrušení minimálních cen, které by zlevnilo alespoň nejlevnější druhy cigaret. Když přitom rakouský kabinet toto opatření zaváděl, argumentoval tím, že minimální ceny mají zamezit tomu, aby takzvané superlevné značky lákaly ke kouření zejména mládež.

Podle rakouských novin ministerstvo zvažuje také možnost, že by trafikantům umožnilo oficiálně prodávat například alkohol nebo rychlé občerstvení. Takové řešení se ale zase nelíbí podnikatelům v gastronomii. „Když má jedna branže problémy, nemůže stát přece ubrat zisk jiné branži,“ řekl Gernot Liska, předseda gastronomické sekce rakouské hospodářské komory.