1. června 2007 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rakušané chtějí české ruce

Politici naslouchají odborářům. Pracovní trh zatím neotvírejte, aby se neohrozila pracovní místa pro domácí zaměstnance, vzkazují rakouským politikům odborové centrály. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politici naslouchají odborářům. Pracovní trh zatím neotvírejte, aby se neohrozila pracovní místa pro domácí zaměstnance, vzkazují rakouským politikům odborové centrály. | foto: ČTK

VÍDEŇ/ČESKÉ BUDĚJOVICE Pusťte do Rakouska kvalifikované Čechy nebo se u nás v mnoha podnicích zastaví výroba. Tak lze stručně shrnout poslední požadavky zástupců rakouské průmyslové lobby na uvolnění pracovního trhu pro obyvatele nových zemí EU.

Zatímco totiž všechny politické strany v Rakousku stále trvají na tom, aby alpská země umožnila Čechům, Polákům či Slovákům volný vstup na svůj pracovní trh nejdříve v roce 2009, průmyslníci a další zaměstnavatelé by nejraději toto pracovní omezení zrušili okamžitě. Rakousko se totiž potýká v řadě oborů s nedostatkem pracovních sil.„Už zítra může být na otevření pracovního trhu pozdě,“ řekl například generální sekretář rakouské průmyslové komory Markus Beyer. Rakouskému průmyslu podle něj totiž začínají chybět nejen vysoce kvalifikovaní technici s vysokoškolským diplomem, ale i pracovníci v mnoha dělnických profesích, jako jsou třeba profese soustružníka, svářeče, elektrikáře nebo klempíře. Beyer tvrdí, že Rakousko kvůli snaze ochránit pracovní místa pro Rakušany a dočasně neumožnit volné zaměstnávání obyvatel nových států EU, přišlo o takzvanou první vlnu pracovních migrantů s „chytrou hlavou a šikovnýma rukama“ . Tito lidé údajně odešli raději pracovat třeba do Velké Británie nebo Irska, tedy zemí, které pro ně žádná pracovní omezení nezavedly. „A nám teď hrozí, že přijdeme i o druhou vlnu,“ varuje Beyer. Stejný názor mají i zástupci hospodářské komory.
 
Celý článek najdete v dnešních Lidových novinách.

Najdete na Lidovky.cz