8. července 2011 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rakušané prosí Čechy, aby k nim šli pracovat

Vysoké Taury, Rakousko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Taury, Rakousko | foto: Marek Schauer, Velehory.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE Tak dlouho zakazovali rakouští politici Čechům volně pracovat v Rakousku, až musejí dnes místní podnikatelé Čechy prosit, aby u nich pracovali. Taková je situace na rakouském pracovním trhu dva měsíce po jeho otevření obyvatelům osmi nových zemí Evropské unie.

I když Češi mohou od 1. května pracovat v Rakousku bez pracovního povolení, jejich zájem o práci u rakouských firem je minimální. Za květen a červen si nově našlo práci u jižních sousedů 1400 Čechů.

Přitom jen Rakouská asociace hoteliérů (ÖHV) nabízí až 6000 pracovních míst, k jejichž naplnění nepomohla ani rozsáhlá náborová kampaň zaměřená speciálně na Čechy, Maďary a Slováky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Průzkum mezi našimi členy prokázal, že takřka 90 procent z nich shání nové zaměstnance stejně obtížně, nebo ještě obtížněji než před otevřením pracovního trhu osmi novým zemím," přiznal ředitel ÖHV Thomas Reisenzahn. Rakouský turistický ruch podle něj zaznamenal v létě výrazný meziroční růst, problém ale zůstává v nedostatku pracovníků.

"I když hotely nezavírají, nedostatek zaměstnanců jim brání v tom, aby rozšiřovaly své služby. A to je špatně a politici si to měli uvědomit," řekl LN Reisenzahn.

Hoteliéři shánějí jak nekvalifikované pracovní síly jako pokojské nebo uklízečky, tak kuchaře či zaměstnance do středních a vyšších manažerských pozic.

"Pokud si chceme udržet hospodářský růst, bez dalších zahraničních zaměstnanců se prostě neobejdeme," řekl Reisenzahn.

Rakousko společně s Německem plně využilo sedmileté přechodné období, které jim po rozšíření Unie umožňovalo neotevírat plně svůj pracovní trh obyvatelům nových členských zemí EU. Mnozí rakouští a němečtí podnikatelé však dnes tvrdí, že to byla velká chyba, kterou budou obě země jen těžko napravovat.

Ke kritice se pomalu přidávají i politici. Upozorňují na akutní nedostatek zejména kvalifikovaných zaměstnanců, kteří si v mezidobí našli práci v jiných státech.

"Dnes musíme takovým zaměstnancům rozprostřít na zemi červený koberec," řekl například Johannes Vogl, hlavní expert Svobodné demokratické strany (FDP) v Německu na pracovní trh.

V rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že Německo bude muset nejrůznějšími pobídkami lákat do země i kvalifikované pracovníky z takzvaných třetích států. Očekávání, že volná místa obsadí obyvatelé Česka a dalších nových zemí EU, se totiž zdaleka nenaplnilo.

-

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.