26. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rathův otec se připravil až o dva miliony šest set tisíc

Ratmír Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratmír Rath | foto: REPRO TV NOVA

PRAHA Rathův otec Ratmír Rath se tím, že nechal tři roky ležet deset milionů v synově "skrýši", připravil minimálně o 550 tisíc korun. Podle modelových výpočtů, které si Lidovky.cz nechaly zpracovat od finančně poradenské společnosti Partners, by tuto částku získal, kdyby si peníze uložil na spořicí účet se zhodnocením 2,5 procenta.

Pro ilustraci předpokládáme uložení prostředků vždy na jeden konkrétní finanční nástroj. Jde o srovnání několika možností. Jedná se o pouhou fikci a ilustrační příklad. V reálném případě by zodpovědný finanční poradce vždy důrazně diverzifikoval portfolio.

O RATHOVÝCH MILIONECH VÍCE ZDE:

"Investice takto vysoké částky do jednoho instrumentu je zcela nevhodná a nelze ji doporučit. Jako poradce bych vždy doporučoval prostředky rozložit na několik částí s různou mírou očekávaného rizika a nedoporučoval bych investovat celou sumu najednou, ale spíše po menších částech a po delší dobu. Takže příklady uvedené níže nejsou žádným návrhem portfolia, ale jen výčtem možných příkladů nástrojů," upozorňuje finanční poradce Ondřej Veselý ze společnosti Partners.

PŘÍKLAD 1: Spořicí účet, zhodnocení 2,5 % p. a., konzervativní přístup

Vklad: 10 mil. Kč

Po 3 letech spoření (před zdaněním): 10 650 011 Kč.  Po 3 letech spoření (po zdanění): 10 552 509 Kč.

Výhoda: Rychlá dostupnost prostředků, jednoduché řešení, relativně bezpečné uložení peněz. Vhledem ke krátké době spoření je prioritou jistota, že po 3 letech peníze budou stále k dispozici a že neztratí (příliš) na hodnotě. Navíc u spořicího účtu bývá obvykle velmi nízká až nulová pořizovací cena a cena za správu.

Nevýhoda: I přes celkem na první pohled impozantní sumu, kterou úrok i po zdanění přinese, nám může zkalit radost inflace, která způsobí, že i přes výnos za peníze koupíme zboží ve stejné hodnotě jako před třemi lety, kdy jsme s investicí začínali. Tedy nula od nuly pojde. Stát navíc ze zákona ručí za vklady ve výši 100 000 euro (i když v tomto případě je tato suma mnohokrát překročena). Celkový výnos je bohužel daněn.

PŘÍKLAD 2: Dluhopisový fond, zhodnocení cca 4 % p. a., mírně progresivní přístup

Zde se již pouštíme na méně jistou cestu, kdy se složitě odhaduje výnos. Po 3 letech při průměrně 4 % p. a. zhodnocení lze získat výnos cca 1 052 000 korun, tedy celkově 11 052 000 Kč.

Výhoda: Vyšší možné zhodnocení, široká nabídka fondů, ale stále ještě relativně méně rizikový produkt. Velkou výhodou je, že pokud vydržíme ve fondu déle než půl roku, nebudeme platit z výnosu 15% poplatek. Uložené prostředky jsou stále slušně likvidní. Snahou je „předehnat“ inflaci.

Nevýhoda: Žádná garance ze strany státu, riziko nese plně investor a případná ztráta tak jde za ním. To mnoho lidí dodnes odrazuje: pohodlnější je přehodit odpovědnost na někoho jiného než nést odpovědnost za své rozhodnutí na vlastních bedrech. Kolísání výnosu a nemožnost dlouhodobého odhadu vývoje. Ztížená možnost reagovat na aktuální vývoj na trhu. A pak tu jsou poplatky: 0,5 % vstupní poplatek a poplatek za obhospodařování 1 % (může se lišit u různých fondů a společností).

PŘÍKLAD 3: Investice do dividendového titulu na Burze cenných papíru Praha, 26 000 akcií telefonního operátora, výše dividendy 40 Kč na akcii

Očekávaný výnos z dividend je ročně cca 1 040 000 před zdaněním. Daň eráru by činila 156 000 korun, tedy 15 % z vyplacené dividendy. Za tři roky výnos celkem 2 652 000, celkově tedy 12 652 000 Kč.

Výhoda: Snadná dostupnost, minimální poplatky, možnost reagovat doslova ve vteřinách na vývoj na trhu. Velmi slušný výnos, a pokud nebudeme hledět na aktuální hodnotu akcií, jde o celkem pravidelný roční výnos téměř 900 000 korun.

Nevýhoda: Kolísaní ceny akcií, možnost snížení, nebo nevyplacení dividendy, po 3 letech může hodnota akcií činit méně než základní vklad. Riziko je ze všech uváděných příkladů nejvyšší, a navíc ho opět nese plně investor.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz