12. října 2011 7:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Realitní kanceláře nutí lidi do výhradních smluv

Peníze a nemovitosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze a nemovitosti. | foto: Shutterstock

PRAHA  Realitky čím dál více tlačí své klienty do výhradních smluv. Vadí jim totiž, že klienti nabízejí nemovitosti více kancelářím ve snaze prodat je co nejrychleji. Prodávající se ale exkluzivních smluv bojí.

Často se tak stane, že tu samou nemovitost nabízí hned několik realitních kanceláří. Háček je v tom, že každá chce jinou cenu. Například garsonku v Jabloňové ulici v Praze 10 lze u různých realitek pořídit v rozmezí od 1,59 milionu do 1,65 milionu korun.

ROZHOVOR

Rozdíl v ceně ale mohou být i statisíce. Chalupu na Slapech tak kupující může získat u Albion Reality za 2,5 milionu, u společnosti Výběr Reality o 800 tisíc dráž.

„Tyto cenové rozdíly vyvolávají dojem neserióznosti a neprofesionality. Velmi lehce se pak může stát, že zájemci jsou nedůvěřiví a o nemovitost ztratí zájem a její prodej naopak trvá déle. I z toho důvodu chce Century 21 přejít od příštího roku výhradně k uzavírání exkluzivních smluv,“ říká Markéta Klapková, majitelka franšízy realitní sítě Century 21.

Podle realitek lze nemovitost prodat rychleji i s exkluzivní smlouvou. „Exkluzivní smlouva díky nedevalvování nabídky zrychlí prodej až o polovinu. Z nemovitosti se tak nestane ležák,“ tvrdí spolumajitel realitní kanceláře M&MReality Milan Zavadil.

Vykrádání na denním pořádku

To, že se jedna nemovitost objeví v několika nabídkách, je někdy způsobeno i tím, že se realitky navzájem „vykrádají“. „Tyto praktiky se staly běžnou záležitostí na našem realitním trhu a dopouštějí se jich především jednotlivci vydávající se za realitní makléře. Jednoduše si stáhnou z internetu inzeráty a fotodokumentaci a prezentují je jako vlastní zakázky,“ konstatuje ředitel realitní kanceláře STING Michal Pitucha.

Stejné domy, různé sumy

Ceny za totožnou nemovitost se liší i o stovky tisíc korun.

Rodinný dům 4+1, Mladá Boleslav, ulice Dvořákova

FG reality            4 900 000 Kč

Ludwigreal           5 050 000 Kč

Faraon                5 700 000 Kč

Chata 6+kk, Slapy

Albion reality       2 500 000 Kč

M&M reality        2 985 000 Kč

Výběr reality        3 300 000 Kč

Byt 1+1, Praha 10, ulice Jabloňová

General Reality   1 590 000 Kč

FG reality            1 600 000 Kč

Reality Škorcová 1 625 000 Kč

Maxima Reality    1 650 000 Kč

Nemovitost se tak může objevit v nabídce mnoha kanceláří, aniž by o tom její majitel věděl. Realitky se přitom spoléhají na to, že pokud se jim podaří na nižší cenu nalákat kupce, přesvědčí majitele, že dráž nemovitost prodat nelze. Mnohdy zneužívají toho, že prodávající s prodejem spěchá, případně nutně potřebuje peníze.

Když však majitel nedá písemný souhlas s prodejem, lze se bránit soudně. „Pokud nabízíme exkluzivní zakázku a náš makléř zjistí, že to nabízí ještě jiná kancelář, skoro ve všech případech majitelé nedali souhlas. V dosavadní praxi došlo vždy k ukončení nezákonné činnosti rádoby makléřů,“ říká Pitucha.

Pozor na pokuty ve smlouvě

Jenže klienti se exkluzivních smluv bojí. A zejména těch na dobu neurčitou. Může se totiž stát, že realitka má klientovu nemovitost v nabídce třeba dva roky, a ten smlouvu nemůže vypovědět, aniž by platil sankční pokutu.

Například realitní kancelář Prolux se ze sankčních pokut víceméně živí a lidé jsou na základě těchto kauz na smlouvy citliví. „Když se rozkoukáte a začnete číst, zjistíte, že jste podepsali exkluzivní smlouvu na rok s automatickým prodloužením na další období – takže doživotně. V případě, že nemovitost prodáte bez nich, a k tomu samozřejmě dojde, protože oni prakticky neprodávají, zaplatíte smluvní pokutu,“ píše v internetové diskusi své zkušenosti s Proluxem uživatelka podepsaná jako Šárka P.

ČTĚTE TAKÉ

Pokuty jsou ale všude. „Pokud klient poruší smlouvu, sankce je u nás 10 procent z nabídkové prodejní ceny,“ říká Pitucha.

Zhruba polovina lidí raději prodává na vlastní pěst. To ale také není jednoduché řešení. „Spousta nemovitostí je zatížená různými břemeny, se kterými si laik, ale často ani právník, který není v branži zběhlý, prostě neporadí,“ upozorňuje Zavadil.

 

Ne všechny realitky ale nutí do exkluzivních smluv. Některé jsou ze strachu, že by klienta nezískaly, ochotné nabídnout jakoukoli smlouvu.

 

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.