4. února 2008 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Recese zdvojnásobila deficit rozpočtu USA

Miny dělají problémy i americkým vojákům v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miny dělají problémy i americkým vojákům v Iráku. | foto: Lidovky.cz

WASHINGTON Deficit federálního rozpočtu Spojených států bude v příštím roce zřejmě dvakrát vyšší, než předpokládal původní návrh. Schodek má dosáhnout sumy 407 miliard dolarů. Navýšení souvisí se zpomalením ekonomiky i například navýšením výdajů USA na zbrojení.

Návrh vypracoval tým ekonomických poradců prezidenta George Bushe. USA před půl rokem počítaly s deficitem 213 miliard dolarů.

Bush přiznal, že vyšší schodek rozpočtu je do značné míry výsledkem poklesu dynamiky hospodářského růstu. Velkou část rozpočtu ale budou plnit i vojenské výdaje na financování přítomnosti americké armády v Iráku a Afghánistánu.

"Hlavním důvodem ke zvýšení deficitu je z krátkodobého pohledu soubor opatření, který prezident navrhl na podporu ekonomiky," uvádí dokument. Za další důvod označil pokles daňových příjmů a vyšší náklady na financování válečných konfliktů. Pentagon bude mít k dispozici asi 515 miliard dolarů, což bude znamenat meziroční nárůst asi o 7,5 procenta.

Rozpočet tři biliony dolarů

Výdaje se vyšplhají na 3,11 bilionu dolarů a vůbec poprvé v historii
překročí hranici tří bilionů USD. Příjmy by měly činit zhruba 2,93 bilionu dolarů. S horším vývojem je nutné počítat i v tomto fiskálním roce, který končí 30. září. Deficit by měl činit 410 miliard dolarů, ačkoli jej Bush ještě před půl rokem odhadoval na 258 miliard dolarů. Výdaje se vyšplhají asi na 2,93 bilionu a příjmy na 2,52 bilionu dolarů.

Deficit v letošním i příštím roce bude výrazně vyšší než loni, kdy činil
162 miliard USD. Schodek rozpočtu se tak přiblíží na dohled rekordu z roku 2004, kdy činil 413 miliard dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?