Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Řecká dieta: Berete nad tři tisíce eur? Nedostanete 13. a 14. plat

Řecko ve stávce: námořníci protestují před parlamentem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko ve stávce: námořníci protestují před parlamentem. | foto: ČTK

PRAHA/ATÉNY Patří vůbec Řecko se svou přebujelou byrokracií do Evropské unie? „Čím více se dozvídáme o praxi řeckých státních financí, tím víc mám pocit, že tam nemají co dělat,“ řekl nedávno rezolutně ekonom ČSOB Petr Dufek v rozhovoru pro ČRo.

Příplatek za časté hledění na počítačový monitor, za chození do schodů či za včasný nástup do práce. O výhodách řeckých státních zaměstnanců se zkrátka vyprávějí legendy. Ať už je to s těmi absurdními příplatky jakkoli, faktem je, že pracovat pro státní sektor v Řecku bylo až dosud synonymem nebývalého blahobytu.

Definitiva vylučující propouštění, osmitýdenní dovolená, štědré třinácté, čtrnácté, ale i patnácté platy, odchod do důchodu před šedesátkou s bohatým výslužným patřily k samozřejmostem řeckého pracovního socialismu.

Čtěte také:


V zemi, která je dnes horko těžko schopna ufinancovat své dluhy, spolknou výdaje na platy a důchody až 75 procent státního rozpočtu. A to je to, co nyní MMF a Evropská unie žádají osekat, aby mohlo bankrotující Řecko čerpat 110miliardovou záchrannou půjčku.

Jenomže vidina rozpočtové diety pro změnu vyhání řecké úředníky, učitele či zdravotníky demonstrovat do ulic. Ti totiž tvrdí, že lákavé výhody se týkaly mnohem užšího okruhu zaměstnanců, než říkají statistiky. Je naopak po vládních škrtech čeká bída.

Vláda Jorgose Papandrea se totiž výměnou za mezinárodní pomoc zavázala doslova k nadlidskému výkonu: během tří let seškrtat dávky, důchody a další výdaje a zvýšit daně tak, aby ušetřila neuvěřitelných 11 procent svého hrubého domácího produktu, což odpovídá třiceti miliardám eur (zhruba 800 miliard korun).

Jak se to projeví v praxi? Státní zaměstnanci s platem nad tři tisíce eur (zhruba 75 tisíc korun) nedostanou vánoční a velikonoční bonusy (jinými slovy totéž, co 13. a 14. plat), stejně tak důchodci s penzí nad dva a půl tisíce eur obdrží důchod jen dvanáctkrát v roce.

Další podrobnosti o krizi a nepokojích v Řecku čtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Martin Egyed

Autor

Martin Egyedmartin.egyed@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...