22. října 2007 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ředitel CzechInvestu chce rezignovat

Šéf CzechInvestu Roman Čermák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf CzechInvestu Roman Čermák. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Šéf CzechInvestu Roman Čermák, který před půl rokem vystřídal odvolaného ředitele Tomáše Hrudu, chce rezignovat. Čermák již požádal ministra průmyslu a obchodu Martina Římana o uvolnění z funkce. Důvody svého odstoupení však nezveřejnil. Ministerstvo o rezignaci rozhodne příští týden.

"Ředitel Čermák požádal ministra Římana o uvolnění z funkce. V sobotu pan Čermák ještě pracovně odletěl do Japonska a domluva je taková, že po jeho návratu do Prahy proběhne další jednání," uvedla mluvčí CzechInvestu Lucie Králová, podle níž Čermák stále zůstává generálním ředitelem CzechInvestu. "O jeho případném uvolnění z funkce se rozhodne na začátku příštího týdne," podotkla.

Čermák se po svém jmenování do funkce generálního ředitele CzechInvestu potýkal s personálními problémy, protože zhruba třetina ze tří stovek pracovníků agentury včetně jejího desetičlenného vedení podala na protest proti odvolání Hrudy výpověď. Vláda pak musela na nátlak opozice situaci v CzechInvestu vysvětlovat na jednání Poslanecké sněmovny.

Problématické vedení firmy.
Generální ředitel CzechInvestu Čermák neměl šťastnou ruku při výběru některých nových členů vedení agentury. Jak se totiž posléze ukázalo, dva noví ředitelé odborů agentury byli trestně stíháni, avšak pro nedostatek důkazů byli nakonec osvobozeni.

Do vedení společnosti se dostal například Pavel Jaroš, který byl spolu s Karlem Srbou jako jeho nástupce ve funkci generálního sekretáře ministra zahraničí obviněn z finančních machinací při rekonstrukcích českých ambasád. Z funkce finančního ředitele byl ale na konci června odvolán. Jeden z odbor vedl i Vladimír Nešpůrek, kterého podle serveru Aktuálně.cz protikorupční služba vede ve svých záznamech jako spolupracovníka skupiny kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Čermák po zveřejnění těchto informací Nešpůrka odvolal.

Odvolání Hrudy
Březnovému odvolání bývalého generálního ředitele CzechInvestu Hrudy předcházela kontrola, která podle Římana odhalila v agentuře nesrovnalosti například při zadávání veřejných zakázek či zvýšení počtu pracovníků agentury bez souhlasu MPO. Hruda ale důvody odvolání považuje za účelové a nezakládající se na pravdě. V pozadí jeho odvolání byl podle něj dlouhodobě nepříznivý vztah ministra k jeho osobě a CzechInvestu jako celku.

CzechInvest byl založen 1. listopadu 1992 jako agentura, jejímž hlavním cílem bylo podporovat příliv přímých zahraničních investic do ČR. CzechInvest kromě zprostředkování investic hraje důležitou roli také při čerpání peněz z evropských fondů.
ČTK, Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?