17. května 2007 7:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Reforma má první úpravy

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Vláda Mirka Topolánka oznámila, že reformu veřejných financí čekají dílčí změny. Základní principy ale zůstanou v původně navrhované podobě.

Ministři se včera shodli, že nebudou v reformě zavádět limity paušálů pro živnostníky a danění úroků z úvěrů firem bude pohyblivé na základě aktuální výše úrokových sazeb. K mírné úpravě došlo také u pozemkové daně. „Zemědělská půda nebude od daně z nemovitosti osvobozena povinně, ale rozhodnou o ní jednotlivé obce,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Ke změnám došlo také u zdanění zemního plynu, elektřiny a pevných paliv, kde nebudou zavedeny žádné výjimky.

 K některým bodům, především k otázce odečitatelných položek, se ale vláda vrátí ještě příští týden. „Některé položky zrušíme. Nelze ale vypustit všechny, tím by se daňový systém rozhodně nezjednodušil,“ řekl Kalousek. Navíc podle něho mnoho položek plní motivační funkci. „Jedná se například o podporu hypoték, stavebního spoření nebo vědy a výzkumu,“ dodal.

Diskuse o zdravotnické reformě
 Vedle daňového zákona se dlouhá debata rozvinula okolo návrhů ministra Tomáše Julínka na plánované změny ve zdravotnictví. Hovořilo se především o nejkontroverznějším bodu - zavedení regulačních poplatků. Julínek nakonec svůj záměr zpoplatnit 30 korunami návštěvu lékaře, 60 korunami den pobytu v nemocnici a 90 korunami použití lékařské pohotovosti uhájil.

 „Nejdéle jsme se bavili o námitkách ostatních resortů, které jsme v připomínkovém řízení neuznali. Byla to alespoň příležitost kolegům ve vládě všechno znovu podrobně vysvětlit,“ konstatoval Julínek s tím, že jeho návrh byl přijat a postoupen ke kompletaci s ostatními reformními návrhy příští středu. Julínek musel v posledních dnech čelit hlavně tlaku KDU-ČSL. Lidovci požadují, aby ministr z poplatků kromě dětí do tří let vyčlenil i těhotné ženy a všechny děti do 15 let. Vážné námitky měl i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Znovu jsem jim dovysvětlil, že těhotné ženy už jsou v návrhu osvobozeny od všech poplatků za vyšetření a péči, která souvisí s těhotenstvím,“ uvedl k návrhu Julínek.