22. srpna 2007 8:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Reforma odliv firem nesníží

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Reprofoto

PRAHA Nižší daňové sazby pro právnické osoby firmy v Česku neudrží. Snížení administrativy a zvýšení ochrany investic ano.

Dopady reformy veřejných financí na firmy jsou smíšené a podle odborníků se nedá očekávat, že by se zpomalil, nebo dokonce zastavil přesun firem do daňově výhodnějších zemí.

„Není to jen otázka výše sazby, ale i výše základu a jednoduchost a průhlednost daňového systému,“ řekl František Jirásek, ředitel Deus Pardubice. Podle něj by Česká republika, pokud se chce pro firmy stát atraktivnější zemí, měla unifikovat přístup finančních úřadů k výkladu daňových zákonů a sjednotit přístup soudů k případům.

„Reforma není tak razantní, aby mohla zastavit zájem podnikatelů o zahraniční společnosti,“ řekl obchodní ředitel společnosti Akont Michal Friedberger. I když je naplánováno snížení sazby daně, dojde k omezení daňově uznatelných nákladů, a tím ke zvýšení daňového základu. „V konečném důsledku je možné, že podnikatel i přes sníženou sazbu odvede na dani více než před reformou,“ tvrdí Friedberger.

Jak tvrdí daňový konzultant firmy APOGEO tax Petr Ševčík, může reforma ovlivnit firemní prostředí ve třech oblastech.

První změnou je, že při nakládání s majetkovými podíly v dceřiných společnostech je příjem z prodeje obchodních podílů nebo akcií osvobozen od daně. „Další změna je určité zpřísnění v oblasti úroku a kapitalizace,“ řekl Ševčík. Podle této úpravy se úvěry a půjčky ze zahraničí stanou za určitých okolností daňově neúčinné, tedy pokud si podnikatel nebude moci úroky placené do zahraničí zahrnout do odpisů. „Je to téměř diskriminační, nadnárodní společnost zde založí pobočku, zaměstná lidi, ale nemůže si vzít půjčku od své matky,“ řekl Jirásek.

Výhodou pro podnikatele holdingového typu bude možnost vystupovat jako jediná entita pro daňové účely, což zjednoduší celý proces odvádění daní. Podle Jiráska se to ale týká zejména větších společností a je otázkou, nakolik by se drobnějším podnikatelům vyplatilo z tohoto důvodu zakládat holdingovou společnost. Výhodné bude i rozšíření možnosti osvobození od daně při výplatě dividend, a to i do zemí mimo Evropskou unii.


Další podrobnosti o dopadech
reformy na podnikání v Česku
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Pavla Kozáková

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz