11. června 2007 17:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Reforma = schodek rozpočtu 78, 4 miliard

Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Mirek Topolánek. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Vláda Mirka Topolánka už ví, na jaké sumě by se měl zastavit deficit státního rozpočtu pro rok 2008. Kabinet si schválil výši schodku 78,4 miliardy korun. Letos by měl skutečný schodek rozpočtu činit 122 miliard korun, schválený je 91,3 miliardy korun.

Podmínkou pro splnění uvedeného deficitu je ovšem schválení reformy veřejných výdajů. Ta prošla minulý týden prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Ministerstva by měla v následujících týdnech obdržet výdajové limity, ke kterým by se měly do konce července vyjádřit.

"Limity jsou nepřekročitelné. Uskrovnit se musí všichni. Jediným výdaj, který poroste je věda a výzkum," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.Kalousek. Podle výdajových rámců v materiálu by měl deficit rozpočtu v roce 2009 činit 75,5 miliardy korun a v roce 2010 71,9 miliard korun.

Částkám odpovídají deficity veřejných rozpočtů ve výši tří procent v roce 2008, 2,6 procenta HDP v roce 2009 a 2,3 procenta HDP v roce 2010, což jsou cíle vlády při uskutečnění reformy veřejných financí.

Definitivní verzi státního rozpočtu na příští rok by mělo ministerstvo financí vypracovat a předložit Poslanecké sněmovně nejpozději do konce září tak, aby jej stihla Poslanecká sněmovna projednat a schválit do konce roku.

Ministři po jednání vlády také oznámili, že kabinet ještě letos využije deset miliard korun z rezervních fondů jednotlivých rezortů a státních organizací na výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury na stavbu silnic a dálnic.

Lidovky.cz