27. března 2007 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Reformy financí dostanou poslanci najednou

O balíčku reforem rozhodne jediné hlasování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O balíčku reforem rozhodne jediné hlasování. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Poslanci rozhodnou o balíčku daňových reforem v jediném hlasování. Kabinet chce novely zákonů představit veřejnosti 3. dubna, jejich schvalování čeká zákonodárce v průběhu červnové schůze.

"Vše vložíme do jednoho tisku, takže se bude schvalovat jedním hlasováním," řekl premiér Mirek Topolánek na dnešním setkání s podnikateli. Záměr potvrdil pro Lidovky.cz také vicepremiér Alexandr Vondra.

Do něho by se nemělo zasahovat formou pozměňovacích návrhů, protože by se podle Topolánka mohla vychýlit jeho rovnováha.

Premiér neočekává, že by reformy podpořily opoziční politické strany. "Současný koaliční návrh se sice příliš neliší od toho, na čem jsme byli dohodnuti s ČSSD ještě 13. prosince loňského roku, přesto nepředpokládám, že by ČSSD současnou podobu reforem podpořila," uvedl. Podrobnosti reformy, jako je výše odpočitatelných položek, zatím premiér odmítl zveřejnit s tím, že se o nich stále jedná.

"Vláda projedná připravovanou reformu veřejných financí na mimořádném zasedání v pondělí 2. dubna," řekl na Evropském bankovním a finančním fóru místopředseda vlády Alexandr Vondra.

Cílem reformy veřejných financí je snížit deficit veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu a zastavit rostoucí zadlužování státu. Snižování deficitu veřejných financí je rovněž požadavkem EU k tomu, aby země mohla přijmout euro.

Součástí reformy má být i reforma daní. Podle dostupných informací plánuje vláda například zavést jednotnou 15procentní daň z příjmu fyzických osob nebo zvýšit sníženou sazbu DPH na devět procent. Chystá rovněž reformu sociálních dávek a postupné snižování daňové zátěže firem.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz