Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Reformy jsou nutné, shodli se lidé

PRAHA Česká republika potřebuje reformy, zejména nutné jsou ty v oblasti daní, zdravotnictví, penzí a školství. Myslí si to většina lidí, které v lednu oslovila agentura STEM. Pro změny v oblasti daní se vyslovilo téměř 80 procent lidí, trvají na ni zejména podnikatelé a živnostníci. Podporu současných reforem ale průzkum nezjišťuje.

Největší podporu má daňová reforma spojená se snížením daní, je nezbytná podle 77 procent lidí. S nutností podstatných změn ve zdravotnictví souhlasí 74 procent dotázaných, podle 66 procent občanů je třeba reformovat také penzijní systém. Souhlas s nezbytností změn ve školství vyjadřují necelé dvě třetiny (61 procent) lidí.

S reformou daňového systému souhlasí lidé bez ohledu na věk, pohlaví a vzdělání. Ve srovnání s lednem 2005 však míra její podpory poklesla o devět procentních bodů. Důraz na změnu kladou zejména podnikatelé a živnostníci, více ji vyžadují pravicově orientovaní občané.

Názory na penzijní reformu se liší podle věku dotázaných. Nejdůrazněji ji požadují lidé nad 45 let. U šedesátníků se už zájem o reformu penzí snižuje - podle STEM pravděpodobně proto, že lidé v tomto věku vědí, že se jich připravovaná reforma už výrazněji nedotkne. Podstatným změnám ve zdravotnictví jsou nejvíce nakloněni pravicově orientovaní občané, především sympatizanti ODS.

Nesouhlas s proměnou zdravotnictví vyjadřují častěji lidé, kteří pokládají svou materiální situaci za špatnou, dále dělníci, důchodci a občané se základním vzděláním. Změny ve školství podporují hlavně lidé s dobrým materiálním zázemím, studenti, odborní pracovníci a lidé s vysokoškolským vzděláním. Za poslední tři roky se postoje lidí ke školské reformě téměř nezměnily. Průzkumu se zúčastnilo 1362 respondentů starších 18 let.
,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Cestující s ochrannou rouškou. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Cestující s ochrannou rouškou. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Cestující s ochrannou rouškou. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...