15. února 2008 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Regiony čeká stavební boom

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Wienerberger

PRAHA V Česku se loni postavilo nejvíce bytů od roku 1991. Nejvíce se stavělo v Praze. Důležitou roli začnou hrát regionální centra.

V loňském roce se v České republice dokončilo téměř 42 tisíc bytů, nejvíce od roku 1991. Odborníci očekávají další růst bytové výstavby zejména v regionálních centrech. Na ceny starších bytů by to však nemělo mít vliv. Očekává se jen mírné snížení hodnoty panelových bytů.

„Nejvíce bytů se doposud stavělo v Praze a středočeském kraji. Do budoucnosti lze předpokládat, že i ostatní regiony posílí v bytové výstavbě a rozdíl mezi regiony a Prahou se zmenší,“ řekl Radek Polák, mluvčí developera Sekyra Group. Přestože Praha si i nadále udrží dominantní postavení v rámci České republiky, důležitější roli začnou podle něj hrát regionální centra státu, jako jsou Brno, Plzeň, Ostrava a Olomouc.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni dokončeno 41 650 bytů, tedy o 38 procent více než v roce 2006. Stavět se jich začalo o 0,1 procent více, celkem 43 796. „Za růstem poptávky po bytech stojí silné populační ročníky z poloviny 70. let minulého století, které si pořizují vlastní bydlení, a poměrně nízké úrokové sazby podporující hypoteční financování nemovitostí,“ řekl hlavní analytik Patria Finance Marek David.

Na zvýšenou poptávku po bydlení mělo vliv i vyjednávání České republiky s Evropskou unií o prodloužení výjimky na zachování snížené sazby DPH. „Na počátku loňského roku se předpokládalo, že samotné ukončení výjimky zdraží cenu bytů o 14 procent,“ řekl výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný. To podle něj přimělo každého, kdo měl z hlediska příjmů a jiných aktivit tuto možnost, k nákupu bytu právě do konce roku 2007.

Ceny bytů klesat nebudou, nové byty budou dražší
„Právě tento souběh různých faktorů, které spolu na první pohled nesouvisejí, způsobil to, že poptávka v roce 2006, a zejména v roce 2007, rostla,“ řekl Novotný. Přes rychlý růst nové výstavby bytů se však nedá očekávat, že by ceny bytů v České republice stejným tempem klesaly. „Růst na nabídkové straně byl v poslední době značný. Na druhé straně, poptávka také rostla a minimálně kopírovala vývoj nabídky,“ řekl Novotný.

Poptávku, a tím i cenu, ovlivňují nejen současné podmínky na trhu a možnosti zájemců, ale i očekávání. Za poslední dva roky vzrostly podle Poláka stavební náklady zhruba o padesát procent. Vzhledem k dalšímu předpokládanému růstu cen práce, energií i materiálu Novotný očekává, že jak počet, tak i cena nových bytů nadále poroste.

Starší byty proto nemají podle Novotného výrazný důvod k poklesu. „Byty v panelácích byly na relativně vysoké cenové úrovni a lze předpokládat, že jejich cena mírně poklesne, ale nelze čekat dramatický pokles třeba o 20 až 30 procent,“ míní Polák. Dá se očekávat, že zvyšující se kupní síla českých zákazníků sníží poptávku po nejlevnějších bytech.