Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Registrační pokladny se odloží

Martin Říman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Říman | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Mnoho podnikatelů si zřejmě oddychne. Důvodem je fakt, že povinnost zakoupit si registrační pokladny se pravděpodobně o rok odloží. Zástupci ODS totiž včera předali předsedovi Poslanecké sněmovny návrh novely zákona o registračních pokladnách.

„Tyto pokladny představují zbytečně vynaložené náklady, které podnikatelům nic nepřinášejí a mohli by je využít jinak a lépe,“ sdělil LN předkladatel návrhu, poslanec Martin Říman z ODS. Podle jím navrhované novely by se povinnost používat registrační pokladny odložila z počátku příštího roku až na první leden 2008.

Je to výborná zpráva, říkají podnikatelé
Návrh má velkou šanci Poslaneckou sněmovnou projít. Pod jeho text se totiž kromě Římana podepsali i představitelé všech dalších parlamentních stran s výjimkou komunistů, mimo jiné též předseda ČSSD Jiří Paroubek, šéf lidovců Miroslav Kalousek a předseda Strany zelených Martin Bursík. „Chceme umožnit daňovým subjektům lépe se na zavedení registračních pokladen připravit,“ zdůvodnil podporu sociálních demokratů šéf jejich poslanců Michal Hašek. Spolu s ním a předsedou Jiřím Paroubkem podepsal za sociální demokracii text návrhu také předseda sněmovny Miloslav Vlček se svým předchůdcem Lubomírem Zaorálkem.

Podle Římana získají politici jednoletým odkladem čas na analýzu, zda je nutné tuto novou povinnost opravdu zavádět. Občanští demokraté se totiž plánů na zrušení povinnosti mít registrační pokladnu stále nevzdávají. „Pro živnostníky je ale určitě lepší najisto získat rok času, než kdybychom navrhli úplné zrušení této povinnosti a nezískali pro ně v parlamentu podporu,“ upřesnil Říman. Ten také dodal, že urychlené projednání návrhu přislíbili i představitelé Senátu, a proto je takřka jisté, že návrh projde.

Zástupci podnikatelů návrh přijímají velmi pozitivně. „My to velmi vítáme, je to po dlouhé době pro podnikatele nějaká pozitivní zpráva ,“ uvedl předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky Bedřich Danda. Podle něj totiž zavedení registračních pokladen neplní účel odstranění takzvané šedé ekonomiky a přináší zbytečné náklady navíc. S tímto názorem se ztotožňuje také předseda Hospodářské komory Jan Drábek. Od zavedení registračních pokladen si vláda slibovala lepší výběr daní a zabránění daňovým únikům. Pokladna totiž zaznamenává všechny operace od svého uvedení do provozu, a je tak obtížné údaje zfalšovat. Ministr financí Bohuslav Sobotka očekává ze zavedení pokladen roční výnos asi miliardu korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?