11. června 2009 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Regulace nájemného způsobila škody za 500 miliard korun

byty ve staré zástavbě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy byty ve staré zástavbě | foto: Lidové noviny

PRAHA Pětset miliard korun. Tolik činí ztráta na obecním majetku způsobená privatizací nájemních bytů. Každoročně se tato částka zvyšuje o další desítky miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) Robert Axamit.

Ústavní soud (ÚS) ve středu přikázal Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby znovu rozhodl o žalobě na náhradu škody, kterou společnost Interdomus podala na stát kvůli regulaci nájemného.

Pražský soud se musí žalobou věcně zabývat a zohlednit nové, průlomové stanovisko pléna ÚS, jež přiznává některým majitelům domů právo na specifickou náhradu od státu. Majitelé domů nález přivítali, ale obávají se, zda jej budou obecné soudy respektovat.

Ústavní soud ve středu ale nijak nepředjímal, zda firma Interdomus nakonec nějakou náhradu dostane. "Otázka, zda v dané věci byl dán nárok na náhradu za nucené omezení vlastnického práva, zůstává k zodpovězení obecným soudům, které musí zvážit, do jaké míry došlo kvůli regulovanému nájemnému k zásahu do práva vlastnit majetek a zda jsou splněny podmínky," uvedl ve středu soudce zpravodaj Stanislav Balík.

"Ústavní soud svými včerejšími nálezy opětovně potvrdil trvající neochotu obecných soudů vyhovět zákonným nárokům majitelů domů dožadujících se náhrady za protiústavní regulaci nájemného," řekl dnes předseda OSMD Tomislav Šimeček.

Skepse vůči soudům
Právě proto advokátka vlastníků domů Klára Veselá-Samková neočekává, že by po současném rozhodnutí ÚS následovala vlna žalob proti státu, protože vlastníci jsou prý již vůči soudům spíše skeptičtí. Pokud by však obecné soudy začaly rozhodovat ve prospěch majitelů, mohlo by jít podle ní až o desítky tisíc žalob.

Vlastníci nemovitostí se už domáhají náhrady za regulaci nájmů i prostřednictvím Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Odškodnění se domáhá přes 5000 tuzemských majitelů domů.

Deregulace nájemného se podle nedávno přijatého zákona prodlouží až do roku 2012. Týkat se má obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. S výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy to jsou všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10.000 obyvatel.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.