17. října 2007 7:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rekord: 88 dolarů za barel ropy

Ropovod Družba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovod Družba. | foto: ECKEHARD SCHULZ ČTK

PRAHA Cena ropy na světových trzích se tento týden vyšplhala již o tři dolary za barel a včera překročila hranici 88 dolarů za barel. To je nejvíce za posledních 28 let.

Již v pondělí pokořila cena ropy 86 dolarů za barel a analytici očekávají její další růst. „V současnosti je možné, že se cena ropy dostane na 90 dolarů za barel, a vyloučit nelze ani stovku,“ řekl Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

 Mezi hlavní důvody způsobující tak silný růst cen ropy patří geopolitická situace v zemích, jež jsou významné pro dovozce ropy. Jedná se o nestabilní situaci v kurdské oblasti Iráku, na který by mohlo zaútočit Turecko, a o napětí kolem jaderného programu v Íránu.

 Navíc celosvětově je poptávka po ropě vysoká a v poslední době ji silně zvyšují i rozvíjející se ekonomiky Číny a Indie. Zásoby ropy ve světě jsou nízké a začíná hlavní hlavní sezona pro dodavatele ropných produktů - zimní období na severní polokouli.

 Za této situace však společnosti těžící ropu nezvedly výrazněji těžařské kvóty. Od listopadu budou země OPEC těžit o 500 tisíc barelů ropy denně více než dosud, tedy celkem 27,2 milionu barelů denně. Takové zvýšení zůstalo pod očekáváním analytiků.

„U nás ceny benzinu a nafty vždy reagují na zvyšování cen ropy na světových trzích s malinkým zpožděním,“ řekl Václav Loula, ředitel pro jakost společnosti Benzina. I když tato společnost nezveřejnila svou cenovou strategii, podle Louly lze očekávat, že poptávka požene ceny nahoru. „Již dnes se ukazuje, že rotterdamská cena ropy se za posledních čtrnáct dní zvedla o 40 dolarů za tunu a je vyšší, než je cena u nás nejvíce prodávaného benzinu Natural, o 20 dolarů,“ řekl Loula.

 Zvyšování ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v ČR dlouhodobě tlumilo posilováni české měny proti dolaru, ale zdá se, že síla tohoto tlumícího vlivu bude vynulována. „V poslední době byl nárůst tak vysoký, že silná koruna nebude moci dále tlumit toto zvyšování,“ řekl Čermák. „Pokud se takto vysoké ceny na světových trzích udrží po delší dobu, pak se ta zvýšená cena musí promítnout do cen u čerpacích stanic. V dohledné době půjde cena nafty pro spotřebitele ještě trochu nahoru; benzin se bude držet přibližně na stejné úrovni jako dnes,“ řekla mluvčí Unipetrolu Michaela Lagronová.

Najdete na Lidovky.cz