20. prosince 2007 8:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rekordní pátek spořitelny: 1,6 miliardy z bankomatů

Bankomat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat | foto: Lidové noviny

PRAHA Vánoční šílenství jede naplno. Obchodníci hlásí opět rekordní tržby. A banky s většími či menšími obtížemi odolávají náporu peněz chtivých klientů. Zákazníci obléhají pobočky, přetěžují internetové servery bank a plení peněžní zásoby v bankomatech.

 Jen z bankomatů České spořitelny vybrali v pátek rekordní částku 1 623 627 600 korun.

Objemy výběrů proti průměru vzrostly na více než dvojnásobek.  Průměrný denní výběr z bankomatů České spořitelny dosahuje letos výše 760 milionů korun.

 „Vánoce patří k hlavním vrcholům roku, kdy dochází k největším výběrům,“ řekl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. „Počet výběrů z bankomatů v předvánočním období se v průměru zvýšil o 12 procent,“ potvrzuje i Tomáš Kopecký, mluvčí ČSOB. U České spořitelny rostla i vybíraná průměrná částka, z 3524 Kč na 4135 Kč.
 Roste zájem i o čipové karty, které klientům nabízejí větší bezpečnost. Například ČSOB a Poštovní spořitelna, která byla první na trhu čipových karet, mají společně přes 1,4 milionu čipových karet, což představuje více než 80 procent všech karet. 

 Česká spořitelna také zaznamenala nárůst obliby čipových karet. Ty byly použity ve více než polovině uskutečněných transakcí. Raiffeisenbank začala nabízet tyto karty teprve letos na podzim. Přesto už nyní tvoří devadesát procent všech karet nyní vydávaných klientům.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.