15. února 2008 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rekordní růst ekonomiky překvapil

Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru i dolaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru i dolaru. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Tempo růstu hrubého domácího produktu předčilo očekávání ekonomů i odhady České národní banky a ministerstva financí. Podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu loni česká ekonomika vzrostla o rekordních 6,6 procent.

"Celkový údaj je ještě lepší, než předpokládal náš optimistický odhad, nicméně nic nemění na očekávání zpomalení růstu HDP pod pět procent v tomto roce," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Zvyšování výkonu podle ČSÚ souvisí s růstem zaměstnanosti. Na nabídkové straně se na růstu hrubé přidané hodnoty podílela zejména energetika, zpracovatelský průmysl a obchod. K růstu poptávky po HDP přispěly jak výdaje na konečnou spotřebu, tak tvorba kapitálu i výsledek zahraničního obchodu.

V roce 2006 domácí ekonomika zaznamenala růst o 6,4 procenta. "Mimořádným stimulem růstu byly ve 4. čtvrtletí výdaje zdravotních pojišťoven patřících do sektoru vládních institucí, které přispěly ke zvýšení HDP přibližně o 0,5 procentního bodu. Je pravděpodobné, že se zde projevil zvýšený zájem občanů o služby zdravotnictví před zavedením poplatků v roce 2008," poznamenal ČSÚ.

Lidé se před zdravotní reformou hnali do ordinací
Větší zájem lidí o lékařské služby a nákup léků před zavedením poplatků ve zdravotnictví podle Brožky zvyšuje srovnávací základnu pro příští rok. "Hrozba poplatků a vyšších doplatků vehnala významnou část lidí do ordinací a lékáren, takže jde o vliv jednorázový a nejspíše v prvním čtvrtletí naopak výsledek HDP sníží," upozornil rovněž analytik ČSOB Petr Dufek.

Stabilně vysoké tempo si udržely výdaje domácností na konečnou spotřebu,avšak pouze v běžných cenách. Růst těchto výdajů ve stálých cenách byl podle ČSÚ v posledním loňském čtvrtletí negativně ovlivněn zvýšením úhrnné cenové hladiny výdajů domácností na konečnou spotřebu meziročně o 4,4 procenta.

Nejúspěšnější je slovenská ekonomika
V zemích střední Evropy loni nejrychleji rostla slovenská ekonomika, a to o 10,3 procenta. Polský HDP vzrostl o 6,5 procenta a maďarský o 1,3 procenta.

Česká měna reagovala na výborný výsledek hrubého domácího produktu za loňský rok prudkým posílením na historické maximum 25,09 Kč za euro. K dolaru zpevnila na rekordních 17,12 Kč/USD. "V těchto neklidných dnech se můžeme dočkat ataku dokonce hranice 25,00 Kč/EUR, ale z našeho pohledu by se mělo jednat jen o výkyv," upozornil Tomáš Volf ze společnosti Citco - finanční trhy. Domácí měna je podle něj nyní silně nadhodnocená a je jen otázkou času, kdy investoři vyberou zisky a pošlou korunu zpět.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.